Посланичка питања

Посланици Скупштине Србије су на почетку рада поставаљали посланичка питања у вези са НАТО-ом, именовањем Братислава Гашића за директора БИА, те о решавању статуса руских стручњака у руско-српском центру за хитне интервенције у Нишу. 

Лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић рекао је да о НАТО треба озбиљно разговарати и упитао премијера и изабраног председника Србије Александра Вучића када ће ту тему ставити пред парламент, наводећи да су сви наши суседи или ушли или покушавају да уђу у НАТО. 

Каже да је Вучић јуче рекао велику истину да би Србија имала много мање проблема него што их тренутно има када би променила однос према НАТО, али да тако нешто он не жели да уради јер 75 одсто грађана се томе противи. 

"Сложио бих се са процентима и изјавом, али не могу да прихватим аргументацију за овако лош однос наше државе према будућности и интересима", рекао је Јовановић наводећи да је 2007. парламент на неозбиљан начин усвојио декларацију о војној неутралности, те да се о томе није разговарало. 

"Чланство у НАТО је најчвршћа гаранција за коју се треба определити", каже Јовановић и додаје да не зна ни за једну земљу у региону која је ушла у НАТО тако што су људи гласали на референдуму. 

За разлику од Јовановића, лидер радикала Војислав Шешељ сматра да би евентуални улазак у НАТО уништио Србију и српски народ, те да су Србији потребне руске војне базе и улазак у ОДКБ.

"Нама треба руска помоћ да се обранимо од НАТО пакта и његовог кидисања", каже Шешељ. 

Питао је Вучића зашто још није потписан споразум са Владом Русије о статусу руских стручњака у руско-српском центру за хитне интервенције у Нишу чији би, каже, статус био формално као статус припадника НАТО пакта који су се стационирани у Београду. 

Посланик ДС-а Балша Божовић питао је Вучића шта је квалификовало Гашића да постане директор БИА и да ли је свестан колико је систем безбедности тиме угрожен. 

"У чему је та параноја и страх па да на челу БИА буде партијски послушник који је познат по гафовима и аферама", упитао је Божовић. 

Посланик СНС-а Радослав Јовић питао је Вучића и министре правде и спољних послова о механизмима и мерама које су Србији на располагању за покретање личне одговорности Вилијама Вокера за "лажни извештај" који је, каже, учинио велику и застрашујућу неправду и држави и народу. 

"Уместо да Вокер поразговара са својом савешћу о последицама, долази на прославу Рамуша Харадинаја и каже да није обавио посао до краја и да је његов циљ био да се створи велика Албанија", рекао је Јовић. 

После питања, посланици су наставили расправу о амандманима на давање гаранције за зајам ЕПС и ЕМС. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво