Нишани у Приштини: Национално питање Албанаца је света ствар

Председник Албаније Бујар Нишани изјавио је да је национално питање Албанаца "света ствар", где год да живе – у Албанији, на Косову, у Македонији, Црној Гори, Прешеву или дијаспори.

"Света је ствар, јер се надовезује на тежње и догађаје од пре 1.000 година, да се очува национални идентитет Албанаца. Данас наша генерација, која је наследила оно што је добила од претходних, има веома битну улогу да ради на томе да још више ојача економски и просперитет обе државе – Косова и Албаније", рекао је Нишани током сусрета са косовским председником Хашимом Тачијем у Приштини.

Навео је да су други процеси интеграција, у којима је полазна тачка у Европској унији, процеси који ће наставити свака генерација у будућности, уверен да ће испунити достојанствено свој задатак.

"Данас унутар паналбанских комуникација имамо размену робе, људи и идеја и апсолутно уједињење културе и оно што је наша оријентација, а то је оријентација националног албанског питања", навео је Нишани кога је Тачи одликовао орденом слободе.

Тачи је навео да дели мишљење одлазећег председника Албаније, нагласивши да Албанци у својој историји никада нису били јединственији него сада, и са више комуникације и ближи, јер имају заједничку евроатлантску оријентацију где год да живе у региону.

Тачи сматра да албански политичари и странке у региону, ма колико били различити, треба да имају исти циљ – "европску Албанију, европско Косово, европску Македонију, а да афирмација свих Албанаца треба да буде у духу мира и стабилизације региона".

"О 'Великој Албанији' сада највише причају београдски медији и службеници Београда. 'Велика Албанија' се спомиње у Београду, а не у Тирани или Приштини. То спомињу како би oкривили Албанце и како би оправдали своју дестабилизацију, било у Хрватској, Републици Српској, Црној Гори, северу Косова... Тако да је то неправедна београдска пропаганда, јер говори о 'Великој Албанији' како би оправдала своју дестабилизациону улогу на Западном Балкану", рекао је Тачи.

Тврди да су "Албанци на Косову скоро један век патили од насиља Србије, а да нису имали могућност стварања политичких партија и свог политичког живота".

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво