Јоксимовићева: До краја јуна да отворимо два или три поглавља

Министарка без портфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић нада се да ће Србија до краја године, уз, како је рекла, све препреке са којима се суочава, моћи да отвори још два или три поглавља у преговорима са Европском унијом.

"Не бих да лицитирам, а ради се о поглављу 7 - заштита права интелектуалне својине, 29 - царинска унија, усвојили смо преговарачку позицију за поглавље 30, а мислим да је и поглавље 6 на путу. Имамо изгледе да задржимо добру динамику до краја малтешког председавања ЕУ, а да и у другом делу године радимо и задржимо пут стабилности кроз успешне евро интеграције", казала је Јоксимовићева.

Министарка је на пленарном заседању Националног конвента о ЕУ позвала представнике цивилног друштва да грађанима објасне да европске интеграције нису процес на који нас тера Брисел, већ механизам помоћу којег радимо ствари брже и боље у нашу корист.

Она је рекла да ће пред чланство у Унији бити одржан референдум, као и да наше европске интеграције имају легалитет и легитимитет.

"Наравно да постоји референдум као опција, да се на крају грађани у финалној фази опредељују на основу свих предочених успеха и проблема, да ли је чланство легитиман избор за Србију", рекла је Јоксимовићева.

Министарка је оценила да постоји врло површна и демагошки подржана информација о томе како смо ми стално нешто уцењени.

Наводећи да су европске интеграције често доживљаване као техничка ствар, Јоксимовићева напомиње да су оне много више од тога, не само спољнополитичка одлука већ и унутрашњополитичка, да се иде ка просперитету и демократизацији.

"Нико није ни слеп ни глуп да не види промене, али то не значи да ће нешто нестати већ да ће се трансформисати и то не мора да буде лоше. Требало би да имамо један прагматичан однос да нашу политику не попуњавају околности већ да ми формулишемо нашу политику", рекла је она.

Рационалан однос према сопственим потребама би требало да буде у фокусу политичке одлуке, како год се ЕУ буде мењала, трансформисала, каже Јоксимовићева, истичући да Србија не сме да дозволи да буде искључена из таквог окружења и могућности.

Према њеним речима, политичке прилике у региону јесу једна врста политичког предуслова, али сматра да се не показује довољно разумевања за дешавања у окружењу.

"Мислим да неки у региону не показују разумевање и добру вољу, ако је нешто речено што води ка лошим односима, очекујем да то од ЕУ буде експлицитно осуђено", јасна је министарка.

С друге стране, Јоксимовићева каже да, иако је речник ЕУ некада врло бирократизован, то не значи да не шаље јасну поруку, али њихово одговор, каже, мора да буде експлицитран ако жели да задржи и очува кредибилитет и стабилност.

Мада политика проширења није високо на листи приоритета држава чланица које посвећују пажњу другим важним питањима, попут иступања Велике Британије, Србија ради на испуњавању обавеза на европском путу.

"Важно је да европски процес није затворен, и да се говори о њему као перспективи и важно је да ми радимо оно што је домаћи задатак односно што су наше унутрашње реформе", каже шефица Преогварачког тима Тања Мишчевић.

Укљученост цивилног друштва у интеграције обезбеђује различитост мишљења и доприноси квалитету преговарачке позиције.

"Наша мишљења су третирана озбиљно од стране посланика који дају финално одобрење за преговарачку позицију влади", каже Наташа Драгојловић из Националног конвента о ЕУ.

У другој половини године, Естонија постаје председавајућа Савета Европске уније, уместо Велике Британије, која ради на процесу иступања из Уније.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи