Данијелсон: Реформе импресивне, нова поглавља корак напред

Генерални директор Европске комисије за проширење Кристијан Данијелсон рекао је да су привредне реформе, које Србија спроводи, импресивне, а састанак међувладине конференције на којој ће Србија у понедељак отворити поглавља 20 и 26, оценио као корак напред.

Кристијан Данијелсон је истакао да од Србије зависи брзина и динамика којом ће се кретати ка ЕУ и подсетио да није реч о спринту већ маратону.

"Ми у Европи кажемо да нема временског ограничења. Србија треба да вози својом брзином. За реформе је потребно време и динамика ће зависити од онога што Србија уради", рекао је Данијелсон.

Навео је и да се види аутентична политичка опредељност да се Србија бави питањем европских интеграција, наводећи да на тај процес гледа са поверењем, те да види пуно позитивних елемената.

"Србија је напредовала. Пре неколико година разговарало се о стечају, шта чинити са државним предузећима, а данас видимо да Србија иде напред. Ми бисмо желели да видимо Србију која убрзава на том путу, да постаје богатије и успешније друштво", рекао је Данијелсон.

Састанак међувладине конференције, на којој ће Србија у понедељак отворити два поглавља, оценио је као важан и изразио наду да ће таквих корака напред бити још у будућности.

У ЕУ инфо центру, где је у друштву шефице преговарачког тима Србије са ЕУ Тање Мишчевић говорио о процесу придруживања, Данијелсон је казао и да ЕУ очекује да онај ко се придружи прихвати и договорену спољну политику.

Говорећи о односима држава у региону, Данијелсон је као позитиван пример поменуо Берлински процес и сарадњу држава на инфраструктурним пројектима, додајући да је за то обезбеђено око милијарду евра.

"У понедељак отварање два нова поглавља"

Србија ће у понедељак, како је најављено, отворити два нова поглавља у приступним преговорима са Европском унијом и тако имати скор од осам отворених и два привремено затворена поглавља на свом путу ка чланству у ЕУ.

Поглавља 20 и 26 биће отворена, а 26 одмах и привремено затворено на петој Међувладиној конференцији у Бриселу.

Поглавље 26 које се односи на образовање, културу и младе било је технички спремно за отварање још крајем прошле године, али је због примедби Хрватске на уџбенике на матерњем језику мањина у Србији, било блокирано све до почетка ове године.

Пошто поглавље 26 слови за једно од лакших преговарачких поглавља, јер у области образовања и културе не постоје заједнички критеријуми ЕУ, нити мерила за затварање, ово поглавље ће одмах бити и привремено затворено.

Исти случај био је и са поглављем 25 које се односи на науку и истраживања, које је Србија отворила и привремено затворила на претходној Међувладиној конференцији у децембру прошле године.

"Зелено светло" за отварање поглавља 20, које се односи на предузетништво и индустријску производњу, земље чланице ЕУ дале су Србији прошле недеље пошто су од Европске службе за споље послове добиле извештај о напретку у процесу дијалогу Београда и Приштине.

У Бриселу подсећају да је, између осталог, конкретан напредак у поглављу 35 које прати процес нормализације односа и примену Бриселског споразума, неопходан да би Србија могла да напредује на свом путу ка чланству у ЕУ.

Отварањем ова два поглавља у понедељак, Србија ће имати скор од осам отворених и два привремено затворена поглавља од укупно 35.

Делегацију Србије на Међувладиној конференцији предводиће министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић.

Европску комисију представљаће комесар за преговоре о проширењу Јоханес Хан, док ће испред Савета ЕУ бити потпредседник владе и министра за европске послове Малте Луис Грек.

До краја јуна и завршетка шестомесечног малтешког председавања Саветом ЕУ, у Бриселу би могла да се организује још једна Међувладина конференција, чиме би се наставила позитивна динамика на путу Србије ка чланству у ЕУ.

"Порасла подршка грађана за пут ка ЕУ"

Шефица преговарачког тима Србије са ЕУ Тања Мишчевић рекла је да је подршка грађана Србије за пут ка ЕУ порасла са 42 на 48 одсто, али је приметила да тема европских интеграција није "секси" да би била на насловним странама, преноси Танјуг.

У ЕУ инфо центру, на питање да ли ће предстојећи избори у Србији успорити процес придруживања, Мишчевићева је казала да су за време изборне тишине прошле године усвојени акциони планови за поглавља 23 и 24.

"Наравно да су избори успорили ствари, али нас нису омели", рекла је Мишчевићева и оценила да председнички избори неће утицати на рад парламента, па самим тим ни на доношење законских решења.

Истакла је да се ради на бројним поглављима, те да су спремни акциони планови за поглавља 19 и 22, и она би, каже, могла да буду отворена до краја године, али то зависи од држава чланица.

"Радимо на томе да пошаљемо што више преговарачких поглавља у Брисел", рекла је Мишчевићева, али је навела да с друге стране није задовољна темпом отварања.

Изјаву Данијелсона, да од Србије зависи брзина, прокоментарисала је да "на свакој прузи има и станица, а да оне утичу на ту брзину".

"А те станице су испуњавање услова, оцењивање од стране држава, опште окружење ЕУ, напредак у поглављима 23, 35. Али то није изговор за нас", рекла је Мишчевићева.

Као најтеже на путу ка ЕУ, Мишчевић је оценила примену стандарда ЕУ, указујући да нас Европска унија понекад подсећа шта је за нас саме добро.

"Наш је задатак да обрачунамо колико брзо можемо те стандарде да унесемо у домаће право. То је тако у свакој од области", рекла је шефица преговарачког тима Србије.

Подсетивши да су за Србију јако важни владавина права, али и заштита потрошача, заштита здравља, те да локалне самоуправе имају велике користи од отварања полавља која ше тичу јавних набавки, Мишчевићева је прокоментарисала да сва та објашњења нису "секси и за прву страницу новина", а да су суштина наших живота.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи