Реаговања у Приштини на одлуку суда у Француској

У Алијанси за будућност Косова Рамуша Харадинаја изјавили су да су изненађени пролонгирањем доношења одлуке француског правосуђа на захтев Србије да њихов лидер буде изручен српском правосуђу.

Потпредседник АБК Ардиан Ђини изјавио је приштинским електронским медијима да одлука суда о Рамушу Харадинају "није фер и да је ван логике".

Ђини је у првом реаговању рекао да су њихова очекивања била да Харадинај буде ослобођен, јер како тврди, нема основа за његово даље задржавање.

Ђини је указао да ће одлука уследити два месеца од задржавања Харадинаја и да су у АБК много изненађени данашњом одлуком.

У Савету за заштиту припадника бивше Ослободилачке војске Косова кажу да је неправда то што је Харадинај задржан у Француској, и да су убеђени да ће Харадинај пребродити још једну препреку.

Исто очекивање изразио је и председник косовске скупштине Кадри Весељи, који је у реаговању преко друштвених мрежа изразио солидарност са Рамушем Харадинајем.

Весељи је најавио да ће се косовске институције ангажовати на ослобађању Харадинаја.

Харадинајеви посланици у косовском парламенту су напустили седницу скупштине протестујући због одлагања одлуке француског суда.

Остали су, уместо о Харадинају, расправљали о стању на северу Косова.  

Премијер Иса Мустафа тврди да у том и у другим деловима Косова, "и даље функционишу српске паралелне структуре", преко којих, како каже, Србија покушава да има контролу над Косовом. Мустафа је посланицима поручио да дијалог са Београдом нема алтернативу и "да се води у интересу Косова".

Мустафа је истовремено позвао представнике Српске листе да се врате активностима у косовским институцијама.

Посланици опозиционе "Иницијативе за Косово" затражили су међутим забрану политичког деловања Српске листе на Косову, јер, како кажу представља интересе Србије и да је као таква штетна за Косово.

Скупштинска расправа о последњим збивањима на северу Косова биће настављена следеће недеље а покрет Самоопредељење спремио је нацрт резолуције којом се тражи да косовска влада утврди календар враћања Албанаца на север Косова, затим поништавање споразума из Брисела потписаним са премијером Србије у августу 2015. године и да уместо дијалога у Бриселу, скупштина спусти ниво и "почне дијалог са Србима који живе на Косову како би их интегрисали у институције".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи