Скоро половина грађана Србије подржава чланство у ЕУ

Учлањење Србије у Европску унију подржава 47 одсто грађана Србије, док је 29 одсто против, показало је истраживање које је крајем децембра спровела Канцеларија за европске интеграције.

Уколико би сутра био одржан референдум са питањем "Да ли подржавате учлањење Србије у ЕУ", 15 одсто не би гласало уопште, док девет одсто не зна шта би одговорило на то питање.

Истраживање јавног мњења "Европска оријентација грађана Србије", у којем је учествовало 1.054 испитаника старијих од 18 година, показало је да је подршка грађана реформама, као и претходних година, веома висока.

Од укупног броја испитаника њих 64 одсто сматра да би реформе неопходне за улазак Србије у ЕУ требало спроводити и мимо тога, због добробити грађана и стварања боље уређене Србије.

Као најзначајније реформе које највише утичу на свакодневни живот грађани виде реформу здравственог система (16 одсто), реформу правосуђа (14 одсто), борбу против корупције (16 одсто), реформу образовног система (10 одсто) и реформу пољопривреде (10 одсто).

Следећа по важности је реформа заштите потрошача (осам одсто), следе реформа заштите животне средине (шест одсто) и боља заштита људских права (шест одсто).

Највећи проценат грађана, њих 58 одсто, сматра да би проблеме Београда и Приштине требало решавати независно од тога да ли то тражи ЕУ, односно више од половине испитаника подржава опредељеност Владе Србије за наставак дијалога између Београда и Приштине и спремност да се дијалогом дође до одрживих решења.

Испитаници кажу да би чланство у ЕУ за 35 одсто њих била добра ствар, 31 одсто грађана сматра да је то лоше, а 34 одсто мисли да то није ни добра ни лоша ствар.

За највећи број грађана, њих 17 одсто, чланство у ЕУ представља више могућности за запошљавање, пут ка бољој будућности младих људи (16 одсто), могућност за слободније кретање унутар граница ЕУ (15 одсто), као и могућност да се уреди стање у нашој држави (11 одсто).

Недовољна информисаност грађана, када говоримо о бесповратној развојној помоћи Србији од 2000. до данас, посебно се огледа у томе што 25 одсто испитаника верује да је Русија највећи донатор нашој земљи у последњих 16 година, што није у складу са чињеницама.

Званични подаци говоре да, у периоду од 2000. до 2015. године, Европска унија и њене државе чланице, са око 2,7 милијарди евра донираних средстава представљају највеће донаторе, чиме су знатно допринели развоју Србије.

Са овим податком је упознат 21 проценат испитаника. Исти проценат се изјаснио за Кину, док је на четвртом месту Јапан са 11 процената.

Канцеларија за европске интеграције од 2002. године редовно спроводи истраживање јавног мњења како би се сагледала процена грађана, који су њихови интереси у процесу приступања Европској унији и како виде будућност коју очекују за себе и своју породицу.

Анкета је рађена према стандарду "Евробарометра".

Број коментара 21

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво