Бројни документи ЦИА о бившој Југославији

Збивања на простору бивше Југославије била су од највећег интереса за ЦИА на шта упућује од недавно доступна архива која садржи бројна докумената која се односе на ближу и даљу историју региона.

ЦИА је 17. јануара поставила на интернет 12 милиона страница са којих је скинута ознака тајности, тако да сви могу да их виде. Приступ тим подацима је претходно био могућ само са четири рачунара из просторија у Вашингтону. 

Само од материјала у којима се обрађују Тито и његов режим могла би се саставити солидна историјска грађа, пише хрватски Вечерњи лист. 

Како наводи лист, у документима се налази све, од процена војних снага непосредно после рата па надаље, преко улажења у процене колико је заиста јака Титова власт, односно има ли могућности да он падне.

Иде се често и у детаље, анализирају се југословенски медији, прати се свака свађа у партијском врху. Из докумената се види и на који је начин Тито водио своју политику, "врло прагматично и без пуно скрупула", наводи Вечерњи.

Посебно је праћен био Ранковићев пад, ликвидација Хебранга и Жујовића, јавни обрачуни и ревизионизам водећих Титових шпијуна након његове смрти. С дипломатама калибра Хенрија Кисинџера разговарао би у рукавицама, а својим арапским пријатељима разговор презентирао као проарапско предавање америчком дипломати.

С Кастром, према документима ЦИА, није био у нарочито добрим односима, поготово му је замерао мешање у сукобе у Анголи коју је држао важном у контексту несврстаности.

Бројни су и документи који се односе на ток и период након распада Југославије.

Аналитичари ЦИА имали су врло детаљне информације о томе шта се догађа и каква је улога политичара, а како тврди Вечерњи лист, Слободана Милошевића су дефинисали као "главни реметилачки фактор и најопаснијег чиниоца у већ крхкој федерацији".

Видљиво је да се пратило и све што говори Фрањо Туђман, каква су кретања на терену, могућности исхода сукоба, уз врло брзу реакцију у проценама.

Наводи се како је Милошевић гледао на крајишке Србе или како је Туђман чекао тренутак у којем може бити сигуран да Хрватску неће погодити санкције ако нападне тадашње секторе Север и Југ.

Вечерњи преноси и да је америчка агенција пратила и емигрантске активности. Од првог дана ступања на америчко тло имали су све информације о Андрији Артуковићу, пратили активности Анте Павелића од почетака његове емиграције у Аргентини, с ким срађује, какви су му планови.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво