Линта: Обележје "За дом спремни" у Јасеновцу скандалозно

Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта оценио је скандалозном, али очекиваном одлуку ветерана Хрватских одбрамбених снага да у центру Јесеновца открију спомен-обележје на којем је уклесана усташка парола "За дом спремни".

"Наведено спомен-обележје подигнуто је близу бившег логора смрти Јасеновац с очигледном намером да се понизе стотине хиљада српских, јеврејских и ромских жртава које су ту убијене током Другог светског рата", навео је Миодраг Линта.

Сматра да је то још један у низу доказа да су се хрватски војници и полицајци у грађанском рату деведесетих борили да у потпуности остваре програм НДХ и усташког покрета, односно да се Хрватска очисти од Срба.

Линта је поставио питање Европском савету, Европској комисији, Европском парламенту, САД, Немачкој и другим релевантним актерима у међународној заједници због чега толеришу да се у Хрватској отворено рехабилитује усташтво, односно хрватски нацизам.

"Док год међународна заједница буде ћутала на рехабилитацију и јачање хрватског нацизма, то ће бити јасан знак да се у региону западног Балкана не жели трајан мир и стабилност, а камоли међусобно разумевање и помирење између српског и хрватског народа", навео је Линта.

Ветерани Хрватских одбрамбених снага (ХОС) су у центру Јасеновца, недалеко од бившег усташког концентрацијског логора открили спомен-обележје на којем је уклесана усташка парола за "За дом спремни", објавиле су Новости, портал Српског народног вијећа.

Како је навео тај портал, то се догодило пре мање од месец дана, а парола је угравирана на плочи која је 5. новембра подигнута на прочеље зграде на Тргу краља Петра Свачића, у знак сећања на 11 погинулих припадника ХОС-а, који су страдали на том подручју.

Поставили су је ветерани ХОС-а Јасеновца и Удруге драговољаца ХОС-а Града Загреба, а поред имена жртава, стоји и грб јединице са усташким узвиком, који су ХОС-овци почетком деведесетих година преузели од НДХ.

Реч је о поздраву чије се јавно истицање због усташке конотације у Хрватској забрањује законима, наводи портал.

Сада је подигнут недалеко од бившег усташког концентрационог логора, где је под овом паролом у Другом светском рату побијено више од 80.000 људи, а међу стотинак учесника откривања спомен-плоче били су и представници Општине Јасеновац и Града Поповаче.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво