Вучић: Историјски дефицит, боримо се за четири одсто раста

Влада Србије је усвојила Предлог закона о буџету за 2017. годину, са најнижим предвиђеним дефицитом у историји државе Србије, у износу од 1,7 одсто БДП-а, рекао је премијер Александар Вучић у Ваљеву, приликом обележавања 10 година рада "Горења" у том граду. Поручио је да ћемо, ако наредне године достигнемо четири одсто раста, бити по томе први или други у Европи.

"Усвојили смо буџет и први пут смо предвидели да нам у целој држави буџетски дефицит, заједно са свим пројектним зајмовима, буде свега 1,7 одсто. Ово ће вероватно бити прва година од 1945. да имамо такву пројекцију, без обзира на то што ћемо и Русима да исплатимо 100 милиона евра и што смо за пензије дали 100 милиона евра једнократне помоћи", рекао је Александар Вучић.

Новембар смо, додао је, завршили са суфицитом од 3,1 милијарде динара, што је око 25 милиона евра, а укупно 37 милијарди од почетка године.

"Значи, више од 300 милиона евра имамо суфицит, и то иако смо платили највеће могуће камате у историји од милијарду и по евра", рекао је Вучић.

Србија, констатовао је, има доста инвестиција, али, како је приметио, никад их није довољно "јер су нас оставили голе и гладне после пљачкашких приватизација".

Али Вучић додаје да планирамо да се у идућој години боримо за четири одсто раста, што у односу на просек у Европи, који је око један одсто, значи да ћемо четири пута брже да их пристижемо него што смо се надали.

"Полако стижемо оне који су били много испред нас"

Вучић је у Ваљеву рекао да се у Србији пуно ради, захваљујући великом броју инвеститора, и да ћемо зато као земља полако, али сигурно, стићи и престићи оне који су били много испред нас.

"Зато ћемо догодине да се боримо за стопу раста од четири одсто, а када сви остали у Европи имају просечну стопу раста од један одсто, ми ћемо четири пута брже да их пристижемо. То је оно што треба да радимо у годинама пред нама", рекао је Вучић током посете "Горењу".

Додао је да ће у "Горењу" бити отворено још 300 нових радних места, а да је нова инвестиција вредна 12 милиона евра.

Влада Србије и "Горење група" су данас потписале меморандум којим су предвиђене нове инвестиције и проширење капацитета фабрике. Како је рекао премијер, у "Горењу" у Србији ради укупно 2.540 људи, од чега је 1.780 у Ваљеву, а остали су у Зајечару и Старој Пазови.

"Брзо ћемо потписати уговоре за нових 300 људи. Дали смо више пара Министарству привреде и Развојној агенцији Србије за 2017. годину, тако да ће бити још фабрика и више запослених", рекао је Вучић.

Поводом 10 година успешног пословања фабрике "Горење" у Ваљеву, пожелео им је још много погона у Србији, а радницима још веће плате.

Вучић је рекао да се сваке године повећава извоз Србије у Словенију и да томе доста доприносе "Горење" и други који су направили фабрике у Србији.

Навео је да треба доста да научимо од Словенаца, јер су они били вреднији и научили српски језик и запитао колико нас у Србији зна словеначки, што показује колико су они били вреднији и мислили на буидућност.

Вучић је рекао да је "Горење" издржало у претходном периоду удар руске рубље и опстало на том тржишту, и на тржиштима у Азији, пошто имају квалитетне производе.

Изразио је наду да ће "Горење" у Ваљеву достићи милион произведених фриждера и честитао им на сјајним резултатима.

Вучић каже да се 2013. за 400 радних места пријавило чак 7.000 људи, што показује колико је било тешко у Ваљеву. Премијер је рекао да му се једна жена пожалила да се ту пуно ради, истичући да је то добро.

"Када поставите ствари на стабилне финансијске ноге, онда је ниво инвестиција већи, али никада нам није довољно инвестиција. Срби воле да кукају, али и ви Словенци волите да кукате и све више кукате, и Аустријанци воле да кукају, сви кукају и неће да раде недељом, док код нас Срба може да се ради и суботом и недељом и срећан сам када могу то да кажем", нагласио је Вучић, додајући да ћемо зато престићи многе у Европи.

Двоструко више пара за развој и обнову

Премијер Александар Вучић изјавио је да је буџетом за 2017. годину предвиђено двоструко више средстава за изградњу и обнову Србије, да ће пољопривреда имати три и по милијарде динара више у буџету, да је одвојено више новца за наоружавање и војну опрему, за наменску индустрију, за културу...

Одговарајући на питања новинара, Вучић је рекао да су при пројекцији буџета за наредну годину конзервативно тумачени приходи, а све у остварењу циља, раста од четири одсто који би био већи од скоро свих западних земаља – што би нас догодине довело на прво или друго место по расту у Европи.

Како је рекао, три су основне ствари заслужне за већи привредни раст, повећање инвестиција, извоза, али и раст потрошње. У том смислу, навео је напредак у трговини на мало од 8,1 и додао да очекује такав тренд и догодине.

На питање да ли ће посланици имати довољно времена да проуче Предлог буџета, Вучић је рекао да ће имати неколико дана за то.

"Имаће много више него ја када су они доносили буџете" рекао је Вучић.

Навео је и да већ сада може да каже како ће та расправа изгледати, да ће увек бити исте примедбе, да ће бити и псовки и да се ту ништа не мења.

На питања у вези са изградњом и обновом школа и домова здравља, премијер је навео да су 324 објекта урађена и реновирана, да се планира да се то уради на још 2.000 и да се ускоро очекује и "лепотица" – Клинички центар у Нишу, и они у Крагујевцу и Новом Саду.

Како је рекао, волео би да је урађено више, али и да за сав тај посао недостаје подршке, запажајући да када год неко штрајкује, одмах добије медијску подршку.

Докле год буде такво стање, додаје, тешко да се може и остварити све што је замишљено.

"Свакако су све боље године испред нас, не причамо о смањењу, о кризи. И у формалном и у финансијском смислу кризу више немамо", закључио је премијер.

Рано за "одговор" на таксе ЕУ

Вучић је рекао и да ће питање реципрочног одговора Србије на таксе за улазак у ЕУ, уколико то уопште заживи, бити актуелно тек за три или четири године, али да у таквим питањима не треба губити из вида да је једно политика, а сасвим су друго "економија и живот".

Премијер је навео да је реакција министра спољних послова тим поводом била логична и правична, али да је то све што може да каже, јер су "економија и живот нешто друго".

Тиме је одговорио на питање новинара како коментарише најаву министра Ивице Дачића да ће му предложити реципрочне мере ако заживи увођење такси.

Дачић је "увек у кампањи", што је у реду”, рекао је премијер, али и "подсетио" да је далеко 2020. година. Додао је да ће држава о том питању одлучивати за три или четири године.

Указао је на то да су "економија и политика нешто сасвим друго и да неко мора да размишља и о томе хоће ли Србија да доводи туристе и зарађује новац".

"Не могу да учествујем у свакодневном додворавању народу, а ту не говорим о Дачићу већ о свима другима", рекао је Вучић.

Број коментара 71

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи