Српска дипломатија на стероидима

"Српска дипломатија толико жива, да делује као да је на стероидима", пише британски лист Економист. Посете високих страних званичника Београду лист описује као “неочекивано велику пажњу, релативно малој балканској земљи.”

Не само да српски министар спољних послова Вук Јеремић у просеку проводи два сата дневно у авиону путујући по свету, него и високи страни званичници често посећују Београд, пише лондонски Економист оцењујући да је српска дипломатија толико жива да "делује као да је на стероидима".

"Само у последње две недеље, у Београду су били шеф шведске дипломатије Карл Билт, председник Естоније Томас Илвес и председник Русије Дмитриј Медведев. Ускоро треба да уследи и посета председника Турске Абдулаха Гула. За релативно малу балканску земљу, Србија привлачи неочекивано велику пажњу света", наводи Економист.

То је у великој мери због Косова, питања у којем је Србија у доброј мери остварила своје циљеве, али српска дипломатија се бави и другим стварима осим што лобира против признавања једностране независности своје јужне покрајине, пише лист подсећајући на посету потпредседника САД Џозефа Бајдена Београду и одласке председника Бориса Тадића у Кину или Либију.

"Тадић каже да српска спољна политика почива на четири стуба - САД, Русији, Кини и Европској унији", наводи се у тексту.

Лист оцењује да је оваква активност већ донела неке плодове. Поред тога што већина држава није признала независност Косова, укључујући и Шпанију, идућег председавајућег ЕУ, Србија очекује да ће ове године извести оружја и војне опреме у вредности од пола милијарде евра, Пекинг је одлучио да уложи 200 милиона евра у изградњу моста у Београду, а Русија је одобрила повољан зајам у износу од једне милијарде евра.

"Влада се чак нада, могло би се рећи и очекује, да ће бити постигнут компромис којим би се одмрзло примењивање прелазног трговинског споразума са ЕУ", додаје Економист.

Број коментара 36

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво