Дрецун: "Трепча" је симбол опстанка Срба на КиМ

"Трепча" је симбол борбе за опстанак 2.500 Срба који раде у северном делу комбината Трепча, који једино и функционише, док је други - јужни део, којим управљају Албанци, "у хаосу", изјавио је председник скупштинског Одбора за КиМ Милован Дрецун.

Дрецун је, у изјави за РТС, истакао елементарно питање како Приштина мисли да реализује усвојени закон, посебно на северу Косова и Метохије, и то без турбуленција и без противљења српског народа и српских представника у самоуправи?

Он је нови закон назвао "завршетком етничког чишћења Срба са Косова" и истакао да српска влада интезивно ради на спречавању последица спровођења овог закона.

"Србија већ предузима снажне дипломатске активности указујући и званичницима Европске уније, ЦЕФТА и многим другим званичицима колико Приштина нема права да својата имовину која је у власништву Републике Србије", истакао је Дрецун.

Он је додао да закон о "Трепчи" може да "угрози стабилност односа на КиМ, може чак да заустави процес нормализације односа и дестабилизује целокупну ситуацију".

"Читава прича се води око тога ко има доказа да је власник Трепче. Приштина се понаша као да нема ни један доказ, јер је држава Србија преко Фонда за развој, који има 55,14 одсто акција у акционарском друштву целокупног комбината од 1991. године, доказала свој удео", објаснио је посланик.

Као један од једнако важних проблема, Дрецун је поменуо питања дуговања.

"Трепча је губиташ. Она има губитак већи од 1,5 милијарде евра, од тога 280 милиона евра потражују фирме из централне Србије. Нови закон предвиђа да сва потраживања буду пребачена на буџет Косова - што значи да неће никада бити исплаћена", рекао је он.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. март 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво