Парламент ЕУ: Доказе о спрези Степинца с усташким режимом препустити историчарима

Изложбом о хрватском кардиналу Алојзију Степинцу у Европском парламенту нису прекршена правила Парламента нити су изазвани неки нереди, а "задатак је историчара да расправе уз доказе да ли је Степинац могао бити повезан с усташким режимом у Другом светском рату", оценио је Маркус Винклер, шеф кабинета председника Европског парламента Мартина Шулца у писму опозваном шефу Мисије Србије при ЕУ Душку Лопандићу.

Лопандић је председнику Европског парламента Мартину Шулцу пре него што је опозван пренео оштар протест српске владе због организовања изложбе о Степинцу у јуну, кога српска јавност, власти и Српска православна црква сматрају ратним злочинцем.

Шеф кабинета председника Европског парламента је у писму Лопандићу, у које је агенција Бета имала увид, навео да је изложбу организовала једна хрватска европосланица и да је "бивши кардинал Степинац несумњиво био хрватски националиста, али га је такође папа Јован Павле Други прогласио свецем".

Винклер додаје да је та изложба, "имајући у виду могућу канонизацију тог кардинала, била више усмерена на његову теологију и проповеди, него на његове политичке ставове и ставове везане за ратно раздобље".

Високи званичник Европског парламента указује на то да "недавна бурна историја на Западном Балкану половином 20. века и даље одржава разумљиво жива сећања, ојачана насилним распадом Југославије и етничким ратовима 1990-их година".

Шеф кабинета председника Европског парламента каже у писму амбасадору Лопандићу да у потпуности жели да подржи његову "закључну опаску да је од највеће важности да се иде ка помирењу и јачању добросуседских односа Србије и Хрватске, што смо видели да се то огледа у Декларацији две земље од 20. јуна с циљем да се ради на побољшању односа две земље".

Србија је недавно опозвала амбасадора Лопандића, управо због изложбе о Степинцу у Европском парламенту. Министарство спољних послова Србије саопштило је 22. јуна да Лопандић није обавестио Министарство, нити другу државну институцију о организовању изложбе о Алојзију Степинцу и да је реч о озбиљном пропусту.

Пре тога, Лопандић је у писму шефу дипломатије Ивици Дачићу оценио да је његов опозив "исхитрен" и да "драстична санкција примењена према њему не одговара степену тзв. пропуста, а још мање непостојећим последицама тог пропуста".

"Одговорно тврдим да су интереси Србије и српских грађана поводом организације изложбе о Алојзију Степинцу у Европском парламенту били адекватно заштићени промптним реаговањем Мисије Србије при ЕУ", навео је Лопандић у писму Ивици Дачићу.

Број коментара 15

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 17. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво