Читај ми!

Дачић: Најопаснији су терористи који верују у циљеве

Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић рекао је да Исламска држава постоји већ десет година, а да је свету требало дуго да схвати да је то глобални проблем.

Ивица Дачић је навео да је веома битно да у свету постоје партнерски односи и да велике силе које воде главну реч у међународним односима добро направе разлику између "ослободилачких покрета, како их они зову и терористичких групација какве постоје у неким земљама".

"То су све веома релативни појмови зато што иза тога стоје политички интереси у одређеним регионима, а тероризам је глобални проблем који погађа све земље", истакао је Дачић говорећи на скупу о безбедносним претњама на универзитету "Џон Незбит".

Једини начин за успешну борбу против тероризма је да то сви желимо и да сви имамо исте мете и да размењујемо информације, додао је Дачић.

Истакао је да на нашим просторима постоји одређени број страних бораца, али да се овде не би могло рећи да су то плаћеници.

"Најопаснији терористи су они који стварно верују у неке прокламоване циљеве", рекао је Дачић.

Подсећа да је више пута говорио поводом захтева Косова за пријем у Унеско да "ефекти разних дејстава терориста на културно благо, рушење древних историјских споменика у потпуности личи на рушење православних цркава и манастира на Косову".

"Нелогично је једну групацију која то ради сматрати терористима, а друга која то ради треба још као награду да добије Унеско", рекао је Дачић.

Оценио је да то што Косово није примљено у Унеско представља велику победу Србије која је показала да "не може баш све да се оствари голом политичком силом".

Србија поуздан партнер у борби против тероризма

Србија се показала као одговоран и солидаран партнер и спремна је да своје капацитете, заједно са партнерима у ЕУ и свету, сврста у уједињени фронт борбе против тероризма као и различитих претњи међународном миру и безбедности, рекао је Дачић.

На завршници скупа истакао је да Србија верује да само изградњом партнерских и пријатељских односа међу земљама и народима заснованих на сарадњи, размени искустава, разумевању и уважавању разлика може да се осигура просперитет.

Глобални поредак 21. века, како је истакао, мора да буде заснован на међународном праву, чврстом политичком опредељењу да се обезбеди глобални и регионални мир и стабилност путем дијалога и сарадња као и унапређење механизама за мирно решавање конфликта.

Постојећи конфликти и акутелни безбедносни изазови попут тероризма упућују на императив изградње партнерства и стабилности, навео је.

"Србија је чврсто опредељена да одговори на безбедносне изазове савременог доба укључујући тероризам и све видове екстремизма и да у сарадњи са партнерима у свету да допринос сузбијању претњи како на регионалном тако и на европском и глобалном нивоу", рекао је Дачић.

Србија је, како је истакао, увек осуђивала тероризам у свим облицима и све врсте есктремизма и радикализма и зато се од почетка придружила коалицији у борби против Исламске државе и у оквиру својих могућности даје свој допринос.

Према његовим речима, све земље треба да имају своју улогу у овој борби јер ови феномени немају границе и претње нису дељиве те нико није заштићен.

"У овој борби треба бити доследан, а најважније је избећи сваку посредну или непосредну подршку терористичким или екстремистичким структурама ради испуњења појединих политичких циљева", нагласио је Дачић.

Додаје да Србија жели да види континуирано унапређење партнерских односа у борби против тероризма, а да сама одговорно, доследно и правовремено извршава своје међународне обавезе.

"Сузбијање тероризма и екстремизма репресивним мерама није довољно, треба сагледавати комплементарне мере које би требало да сузбију корене ових феномена", нагласио је.

Исламска држава, али и други потенцијалне припаднике траже међу грађанима исламске вероисповести који се осећају маргинализовано и као такви представљају мету екстремиста, рекао је Дачић.

Додаје да је веома битно питање интеграција грађана свих вероисповести, политичких убеђења у модерно друштво засновано на заједничким вредностима и оно је кључно у превенцији тероризма, екстремизма и радикализма.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи