Ђурић: Има нешто труло у косовском правосуђу

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић рекао је за РТС да није нормално што правосуђе и јавност косовске лидере, који су били вође терористичке ОВК, сматрају политичарима, док је Оливер Ивановић означен као ратни злочинац. Ђурић је најавио да ће Влада у наредним данима покушати да пронађе најбоље решење, али да неће ниједног тренутка одустати од онога што је већ договорено пред међународном заједницом, а позитивно је по Србију.

Пресуда Оливеру Ивановићу није правоснажна. Адвокати ће уложити жалбу, али Марко Ђурић сматра да не постоје адвокати који могу помоћи у политички мотивисаном процесу.

"Најпре треба рећи да има нешто труло у косовском правосуђу. Није нормално да су политичари људи за које знамо да су били вође терористичке групе ОВК, а да су за правосуђе, домаћу и међународну јавност политичари, а да је Оливер Ивановић ратни злочинац", рекао је Ђурић, гостујући у Дневнику РТС-а.

Директор Канцеларије за КиМ истиче да пресуда не треба да буде посматрана изоловано од осталих дешавања, јер шаље негативан сигнал Србији и српском народу и представља неку врсту јавног понижења.

Према његовим речима, имамо неспровођење кључних елемената Бриселског споразума - Споразума о стварању ЗСО и, иако је Влада успела да обавеже Приштину пред међународном заједницом да ће то спровести, сада када је дошао моменат, Приштина оклева, а и не добија довољно подстицаја ни са стране.

"Дошао је тренутак да нашу политику прилагодимо пронашању других страна у дијалогу. Нема дилеме да ствари треба да се решавају дијалогом, али за столом за којим нешто чека и Србију, а не за столом где се Србији само испостављају обавезе, а другој страни се не испостављају чак ни очекивања да спроводи оно на шта се обавезала", рекао је Ђурић.

Директор Канцеларије за КиМ је истакао да Србија има веома одговоран и рационалан приступ односу са Приштином, те да су премијер Вучић и Влада учинили максимум у нормализацији односа.

"Све што с друге стране добијамо су негативни политички сигнали и нека врста јавног изврдавања обавеза. На то Србија мора да нађе прави одговор", рекао је Ђурић.

Према његовим речима, Србија остаје посвећена својој обавези у дијалогу, али неће одустати када је реч о ономе што јој припада, што је већ добила.

С обзиром на то да је Европски парламент јуче ратификовао ССП са Косовом, остаје отворено питање може ли се о овој теми разговарати у Бриселу

"Бриселски споразум подразумева и успостављање суда на северу КиМ са српском већином и српским председником суда. Да ли би ова пресуда постојала да је у судском већу рађено по закону, праву и правди и да су наше судије учествовале у поступку", упитао је Ђурић.

Директор Канцеларије за КиМ је истакао да се српска страна труди да у јавности наступа што дипломатичније и са циљем да не диже тензије својим наступима, али је нагласио да наша делегација, и у техничком саставу и кад је предвођена премијером Вучићем, до краја енергично заступа српске интересе, односно спровођење оног дела споразума који је у интересу Србије, тј. формирање ЗСО.

"Поставља се питање који је смисао држања само једне стране у процесу? То је питање за међународну заједницу. Шта бисмо ми добили ако не бисмо прилагодили нашу политику понашању других двеју страна у овом процесу. Ако друге две стране игноришу постигнуте договоре, игноришу дух нормализације, доприносе негативној политичкој клими, у којој су Срби изложени притиску, Србија понижена и не спроводе се споразуми, а другој страни се чине само уступци, зашто бисмо то прећуткивали и правили се да се ништа не дешава?", рекао је Ђурић.

Када је реч о предочавању српских ставова Бриселу, директор Канцеларије за КиМ је истакао да се председник Владе јуче састао и разговарао са Високом представницом за спољну и безбедносну политику ЕУ Федериком Могерини и да ће, у наредним данима, бити настављено са снажним притиском са српске стране.

Изјаву косовске министарке за дијалог Едите Тахири да српски избори неће бити спроведени на територији Косова, Ђурић је прокоментарисао на шаљив начин.

"Госпођа Тахири може сама да одлучи да ли хоће да учествује на изборима, да ли да, као и сваки други грађанин, на њима гласа или не, али сасвим извесно је да ти избори треба да буду и биће спроведени на целој територији земље", закључио је Ђурић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи