Читај ми!

Николић: Захвалност због Косова, забринутост због Степинца

Председник Томислав Николић је, у разговору са папиним изаслаником кардиналом Куртом Кохом, захвалио Ватикану на ставу о Косову и изразио забринутост да би одлука о проглашењу Алојзија Степинца за свеца нарушила све досад урађено на побољшању односа Србије и Хрватске.

Томислав Николић је, пожелевши добродошлицу кардиналу Коху, који је председник Папског савета за промоцију хришћанског јединства, нагласио захвалност Ватикану на ставу о непризнавању једнострано проглашене независности Косова и Метохије, наводи председникова служба за сарадњу с медијима, преноси Танјуг.

"Та подршка значи много за очување државе и народа, као и хришћанских корена Косова и Метохије као интегралног дела Србије“ подвукао је председник.

Николић је истакао да Србија и Ватикан деле сличне ставове о изазовима са којима се суочава међународна заједница.

Председник Николић је изразио бојазан поводом прогона хришћана, без обзира на то да ли су православци, католици или протестанти.

Ескалација тероризма упереног на хришћанство изискује превазилажење разлика и успостављање континуираног дијалога између припадника хришћанских заједница, нагласио је председник Србије.

Како се наводи у саопштењу, председник Николић се осврнуо на иницијативу Римокатоличке цркве да се кардинал Алојзије Степинац прогласи за свеца и изразио забринутост да би таква одлука нарушила све оно што је до сада урађено на побољшању односа између Србије и Хрватске.

"Ја исказујем искрено поштовање према свим верским заједницама у Србији, зато Вас молим да, када бројите зрна у једној руци, пребаците у другу и пребројите поново", апеловао је председник Николић.

Кардинал Кох је пренео Николићу поздраве папе Фрање, нагласивши његово задовољство поводом предстојеће званичне посете председника Србије Ватикану у септембру ове године, наводи се у саопштењу.

Сагласио се са председником да су мета терориста хришћани и истакао неопходност њиховог јединства и превазилажења разлика.

Кардинал Кох предложио је да се формира стручни тим Римокатоличке цркве и
Српске православне цркве који ће истражити све историјске чињенице и настојати да се кроз дијалог успоставе сарадња и разумевање.

Изразивши уверење да би посета папе Србији знатно допринела чвршћој сарадњи верских заједница и помирењу народа бивше Југославије, кардинал је нагласио да ће о томе разговарати и са патријархом српским Иринејом и представницима СПЦ.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи