Србија испуњава услове за укидање виза

Визе за путовања у државе ЕУ грађанима Србије могле би бити укинуте 1. јануара 2010. године, рекла известилац Европског парламента Тања Фајон. Политичке групације, које имају већину у Европском парламенту, усаглашене око Србије, оценила Фајон.

Известилац Европског парламента за визну либерализацију држава западног Балкана Тања Фајон рекла је да Србија испуњава услове за укидање виза и ако све буде према очекивањима, визе за путовања у државе Европске уније грађанима Србије могле би бити укинуте 1. јануара 2010. године.

"Не очекујем никакве застоје за Србију. Наш одбор о томе треба да одлучи 15. октобра, а Европски парламент на пленарном заседању у новембру. Три највеће политичке групације, које имају већину у Европском парламенту, усаглашене су око Србије, рекла је Фијон у интервјуу "Политици".

Фијон сматра да "нерешено питање статуса Косова у овој фази укидања виза не игра улогу", наводећи да је српска влада одлучила да ће се пасоши за српске грађане са Косова издавати само у Београду.

Такво решење је прихватљиво за Европску комисију. У мом извештају о коме ће расправљати Европски парламент, Косово се помиње само у једној реченици и то као предлог да би било мудро размислити и о укључивању Косова у процес визне либерализације, наравно под условом да се не ради о прејудицирању статуса Косова.

"Уколико бисмо снажно инсистирали на питању визне либерализације за Косово, онда би то могло да изазове државе, које још нису признале Косово, да постану препрека процесу визне либерализације и за оне земље за које је већ одлучено да им се визе отклоне", рекла је словеначки посланик у новом сазиву ЕП.

Споразум о стабилизацији и придруживању 

Што се тиче питања кандидатуре за пуноправно чланство Србије у унији, постоји још неколико обавеза Србије, рекла је Фијон и навела, пре свега, још увек замрзнут Споразум о стабилизацији и придруживању, што је први корак после кога Србија може да замоли за пуноправно чланство и започне преговоре.

"Највећа препрека је Холандија и нисам сигурна где је Србија у вези са хапшењем Ратка Младића. Од власти у Србији зависи када и у којој мери ће испунити услове пуне сарадње са Хашким трибуналом, што би довело до пуне примене Споразума о стабилизацији и придруживању", навела је Фијон, истакавши да "нерешено питање Косова" није у интересу већине чланица Европског парламента.

Фијон је навела да је убеђена, пошто је већина држава ЕУ признала Косово и пошто Косово није признало само пет држава, да би већина држава желела да види да се то питање разреши што пре и да би то делимично могао да буде и услов Србији за доделу статуса кандидата.

Истакавши да ће у Европи бити постигнути мир и стабилност тек када у Европску унију уђу све државе западног Балкана, известилац Европског парламента за визну либерализацију држава западног Балкана, је рекла да верује да је у општем интересу да сви грађани западног Балкана, без обзира на етничку или националну припадност, уживају једнака права, значи и право на слободно путовање.

"На крају крајева, ту се ради о контактима међу људима, о сарадњи. Зато сам уверена да морамо да размишљамо и о укључивању Косова у процес визне либерализације, што је у тој фази осетљиво питање, а то се може осетити и међу посланицима у Европском парламенту", закључила је Фијон.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво