Читај ми!

Симић: И закаснело признање НАТО-а је важно

Признање НАТО-а да је Србија бомбардована без сагласности Савета безбедности Уједињених нација показује да постоји потреба највећих сила које противправно делују, да своја деловања преиспитују и ревидирају, оцењује професор ФПН-а Драган Симић.

Професор Факултета политичких наука сматра да је добро што се признање догодило, чак и накнадно, иако је то нешто што смо ми већ знали.

"То је очигледно и за многе људе у НАТО-у и за многе људе на Западу који често то кажу изван јавности. Али важно је да НАТО то преиспитује. И закаснело признање има значај", рекао је Симић, гостујући у Дневнику РТС-а.

"Овај случај потврђује да је у међународним односима, када је реч о деловању најснажнијих субјеката, највећих сила, свима стало да када почине нешто што је противправно, што је злочин против цивила, против народа, постоји потреба тих држава да касније то преиспитују и ревидирају", навео је Симић.

Изјаву Герхард Шредера и других државника објашањава као потребу да се дође на ниво моралног деловања, а што је, како каже, утицало на то да се после 15 година разговара о ономе што се дешавало 1999. године.

Симић сматра да је политичка воља кључна како би се помогло ономе ко је био жртва неке акције.

Коментаришући будуће кораке Србије и могућност покретања тог питања пред међународним судовима, Симић оцењује да постоји правни основ.

"Ипак, као политиколог, ја сам склонији томе да се на друге деликатније, политичке, дипломатске начине ради, да се скреће пажња", рекао је Симић.

Додао је да смо ми сами дужни да указујемо на то што се догодило, јер нико са стране не може да ради уместо нас. Симић каже и да га чуди што то питање у нашој земљи до сада није покретано на највишем политичком нивоу.

Професор ФПН-а је подсетио на примере да су велике силе покушавале да материјално надоместе штету, иако никада отворено нису признале прекршај.

Тако су САД након бомбардовања и разарања Немачке, Маршаловим планом и милијардама долара дигле на ноге немачку економију. Потом, упркос страшном сукобу са Јапаном, под америчким кишобраним Јапан је фасцинантно развио економију, подсећа Симић.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи