субота, 27. дец 2008, 08:28 -> 15:19
Тадић: Предложићу мере у домену својих компетенција
Председник Борис Тадић каже да ће благовремено предложити мере, поводом сукоба начелника Генералштаба Здравка Поноша и министра одбране Драгана Шутановца. И Понош и Шутановац одговорни, истиче Тадић.

Седница Савета за националну безбедност на којој ће се разматрати ситуација у вези с несугласицама између министра одбране Драгана Шутановца и начелника Генералштаба Војске Србије Здравка Поноша требало би да се одржи у понедељак.
Тај савет формиран је 31. маја прошле године уредбом Владе Србије са задатком да координира рад свих министарстава из сектора безбедности и свих безбедносних и обавештајних служби а састаје се најмање једном у три месеца.
Чланови савета су председник и премијер Србије, министри правде, одбране и полиције, начелник Генералштаба, директор Безбедносно-информативне агенције и шефови Војно-безбедносне агенције и Војне обавештајне агенције.
Председник Србије Борис Тадић је изјавио да су и начелник Генералштаба Здравко Понош и министар одбране Драган Шутановац, одговорни због њиховог спора, који је добио јавну димензију.
Истакавши да цени и Поноша и Шутановца због онога што чине у свом послу, Тадић је за данашње "Новости" рекао да ће "анализирати и предложити мере у домену својих уставних компетенција, не мешајући се у туђе".
"Мере ће бити благовремене, то је моја обавеза", нагласио је председник Србије.
Објашњавајући шта ће, као врховни командант учинити, јер су, како наводе "Новости", и Понош и Шутановац "његови људи", односно да је именовао Поноша на место начелника Генералштаба, а Шутановцу поверио место у Влади - председник је рекао:
"Није питање да ли су они тзв. "моји људи", нити да ли су Србији потребни нечији људи. Ради се о томе да су Србији потребни људи који ће у власти вршити своју дужност, бити свесни последица свог делања, односно, вршења дужности. У сваком тренутку свако мора бити спреман да преузме одговорност за оно што чини. Од председника Републике до чиновника, сви који раде у држави - раде по одређеним правилима. И сви имају и своју дисциплинску и своју моралну одговорност."
Поводом јавне дебате о различитим личним приступима питањима реформе система одбране, Тадић је истакао да "уколико поштујемо, а поштујемо, принципе на којима почива Војска, која је део државног система са јасном функцијом, и где постоје и министар одбране и начелник Генералштаба и генерали и командант Војске, онда ће се у складу са тим врло, врло брзо донети одређене мере".
"Моја обавеза је да се према својим сарадницима, без обзира на личну приврженост, односим тако што објективно анализирам шта чине и какве су последице тога", нагласио је председник.
Истовремено, Тадић је за данашњи "Блиц" изјавио да ће до седнице Савета за националну безбедност размотрити два питања - питање поштовања војне дисциплине и правовремености рекације самог Министарства одбране.
Председник није хтео да конетарише да ли ће бити смене начелника Геннералштаба.
Тадић је навео да војска није питање демократије и да нико не управља војском на демократски начин, већ на војнички начин.
"Зато питања за војску нису питања за јавну дебату нигде у свету, па ни у Србији. Потпуно друго питање је питање цивилне контроле које мора да буде обезбеђено кроз рад Министарства одбране, парламента и председника републике", рекао је Тадић и додао да је "потпуно неприхватљиво да личне несугласице буду доминантно стављене изнад структурних и стратегијских питања везаних за систем одбране".
