Makedonac koji je nakratko prevario teniski svet

Makedonski teniser Darko Grnčarov privukao je pažnju svetskog teniskog vrha dirljivom pričom o povratku tenisu nakon teške bolesti i buđenja iz kome. Makedonac je za samo nekoliko dana postao zvezda društvenih mreža. Uspeo je da privuče simpatije sestara Vilijams, Navratilove, Bi-Bi-Sija i dođe nadomak sponzorskih ugovora sa "Adidasom" i "Vilsonom". Umesto o heroju, radi se ipak o jedinstvenom prevarantu.

Makedonija je za vreme američkih izbora slovila za jedan od centara lažnih spektakularnih otkrića o prljavim poslovima Hilari Klinton, koje su masovno delili i reagovali na njih na društvenim mrežama.

Nova "priča" iz makedonske laboratorije lažnih vesti je priča o Darku Grnčarovu, navodnom teniseru koji se, posle buđenja iz kome, vratio sportu i zahvaljujući društvenim mrežama, privukao pažnju Martine Navratilove, Venus i Serene Vilijams, izborio za intervju sa Bi-Bi-Sijem i umalo sklopio ugovore sa kompanijama kakve su "Adidas" i "Vilson".

Priča o Darku Grnčarovu počinje u Strumici, pošto su lokalni mediji pisali o uspehu tada 19-godišnjeg tenisera na juniorskom turniru u Amsterdamu i to nakon što je određen period bio u komi.

Ipak, turnir se ne nalazi u protokolima svetske teniske federacije, niti je bilo gde zabeleženo da je uopšte odigran. Ono što još više bode oči jesu navodni protivnici koje je Grnčarov pobedio. 

Dvojica Belgijanaca, Ksander Vajs i Jans Klement, koje je Grnčarov "pobedio", takođe ne postoje u bazi podataka svetske teniske federacije, kao ni među teniserima koji se povremeno pojavljuju na manjim turnirima.  

Ni "izbor" protivnika u polufinalu, Danca Bendžamina Hanestada sa Univerziteta Arizona Stejt, nije se pokazao kao mnogo bolji, jer je u to vreme igrao drugi turnir na Floridi, a ne u Amsterdamu.

Darko je, potom, pozvan na televizijski kanal u Strumici, jer je, prema rečima novinara koji ga je intervjuisao, "Makedonija žudela za takvom senzacijom". 

Grnčarov je, zahvaljujući sve većoj popularnosti u Makedoniji, pozvan na dva zvanična turnira – u Podgorici na juniorskom takmičenju, gde je zabeležio jedini zvanični meč u karijeri, koji je izgubio sa 6:0, 6:0.

Odmah potom otkazao je učešće na egzibicionom turniru u Egiptu.

To nije sprečilo makedonske medije da o Darku pišu kao o osvajaču turnira na kom se on nije ni pojavio i ostvarenim pobedama nad igračima koji na tom turniru nisu nastupali.

Sledeća faza u veoma dobro izrežiranom planu makedonskog tenisera jesu društvene mreže.

Armija lažnih profila na društvenim mrežava Tviter i Instagram delila je priču o herojskom povratku makedonskog tenisera nakon buđenja iz kome.

Prvi put se Tviteru oglasio i sam teniser, podelivši priču o tome kako je doživeo moždani udar, kako je šest meseci proveo u komi i kako su mu, nakon buđenja iz kome, lekari rekli da nikada više neće moći da se aktivno bavi tenisom.

Ipak, to nije uspelo da privuče pažnju kakvu je on očekivao u svetskim medijima, pa se Grnčarov bacio na javne komentare i kritike na račun svetskih teniskih zvezda.

U nekoliko navrata izrazio je divljenje prema Venus Vilijams, stao u zaštitu njene sestre Serene, koja je postala njegov pratilac na društvenim mrežama, ali napao imena kakva su Margaret Kort i Tenis Sandgren zbog homofobičnih stavova, a zauzvrat je uz armiju lažnih, stekao i lavinu pravih fanova na društvenim mrežama, koji su veličali njegovo ime.

Darko potom postaje sve aktivniji na Tviteru i Instagramu, ali su slike koje je objavljivao sa navodnih treninga bile "pozajmljene" od drugih mladih i manje poznatih tenisera, a video-zapisi uvek bili snimani sa leđa ili iz ugla iz kog se ne može ustanoviti da li je to zapravo Darko Grnčarov.

Vrhunac svoje izmišljene karijere makedonski teniser doživljava kada Martina Navratilova i Serena Vilijams na društvenim mrežama dele članak o njegovom povratku, a Bi-Bi-Si ga poziva na devetominutni intervju.

U intevjuu, Grnčarov je izjavio da ukoliko ikada u karijeri bude učestvovao Australijan openu, da će bojkotovati igranje na terenu "Margaret Kort" zbog komentara istoimene legendarne teniserke o gej populaciji u tenisu. Takođe, iskoristio je priliku i pozvao sve poznatije tenisere "da stanu na njegovu stranu i javno progovore na tu temu".

U drugom pojavljivanju u intervjuu u američkim medijima, razgovor se dotakao pomenutih turnira, protivnika i pobeda kojih nema u evidenciji, a i vreme koje je Makedonac proveo u komi ne poklapa se sa njegovom pričom, kao i to da su mnoge slike na njegovom Instagram profilu lažirane.

Grnčarov je napustio intervju izjavivši da je novinar "veoma nepristojan i neprofesionalan i da nema pravo da to radi", nakon čega je izbrisao svoje naloge sa društvenih mreža.

O tome da se, umesto zvezde u usponu i heroju i povratniku iz kome, zapravo radilo o prevarantu govore i najbolje rangirani makedonski teniseri koji su izjavili da "nikada nisu videli Darka Grnčarova uživo niti kako on igra".

U celu priču je uključen bio i srpski teniser Viktor Troicki, koji je navodno trebalo da bude sparing partner Makedoncu, na šta je Troicki izjavio da "ne zna o kom momku se radi, ali da je priča o povratku tenisu veoma lepa".

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво