Rusija

Malo koja selekcija na Evropskom prvenstvu ima pedigre siline onog koji ima Rusija. Sovjetski Savez je osvojio prvi kontinentalni šampionat 1960. godine, ali još tri puta (1964, 1972, 1988) su bili finalisti. Rusija, kao samostalna država, je otprilike uvek učesnik završnog turnira, ali je samo 2008. godine, sa Gusom Hidinkom, uspela da ode daleko (polufinale je bilo u pitanju). Sada, sa Leonidom Slutskim kao zamenom za Fabija Kapela, nadaju se da mogu da ponovo nešto - makar nešto slično...

Leonid Slutski je selektor Rusije, ali je i trener moskovskog CSKA. Kao takav, nije imao vremena da previše remeti uspostavljenje principe igranja nacionalnog tima, već je pokušao da mnoge stvari koje radi sa klubom prenese i na Rusiju.

Kapelo je poznat kao vrlo pragmatičan trener, spreman da prilagođava sisteme igračima i okolnostima do krajnjih granica (što obično nije loše, ali mera mora da postoji).

Rusija sada uvek stoji u uobičajenom 4-2-3-1 sistemu, baš kao što to radi i CSKA. Bazična formacija je ista, ali su u velikoj meri to i primarne i sekundarne kretnje svakog od igrača.

Umesto povređenog Džagojeva, u neku vrstu box-to-box uloge u manevru će upasti Denis Glušakov iz Spartaka. Osim Džagojeva, fudbalera CSKA, koji inače igra ofanzivnije malo u klubu, još je nekoliko igrača u ruskom sastavu čiji status je dogmatično nepromenjiv. Igor Akinfejev na golu, kao i par centralnih bekova Sergej Ignjaševič i Vasili Berezutski. Ova dvojica su ubedljivo i najveći problem ruskog tima. Jedan ima 36, drugi će uskoro napuniti 34 godine. Mobilnost im nije najizraženija fudbalska osobina.

Njihove mane postaju posebno očigledne, jer su bekovi u ruskom sistemu naglašeno ofanzivno orijentisani. Takođe, jasno je da Rusija sa ovakvim profilom igrača ne može - barem ne uspešno - da igra nikakvu formu napadačkog (visokog) presinga.

Oleg Šatov je prvi izbor na jednom, Aleksandr Kokorin na drugom boku. Slutski voli pokretljive napadače, ne preterano visoke ili snažne, ali brzr i dovoljno inteligentne da u kontekstu tima tu brzinu i iskoriste. U CSKA su to Sejdu Dumbija i Ahmed Musa, dok ta uloga u selekciji Rusije pripada veteranu Aleksandru Keržakovu.

Igrači na koje treba obratiti posebnu pažnju su, naravno, Pavel Mamev i Fjodor Smolov. Igrači Krasnodara su učestvovali u ogromnom broju golova u ruskoj Premijer ligi prošle sezone, a sami su među sobom razvili jednu jako interesantnu dinamiku od koje bi Rusija mogla da ima dosta koristi.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 18. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом