Afera "Panamski papiri": Darko Kovačević, Mesi, Hajnce, Zamorano...

Angažman Darka Kovačevića u Real Sosijedadu primer je kako su fudbalski klubovi koristili ofšor-kompanije kako bi izbegli plaćanje poreza, piše "Ajriš tajms" prenoseći deo dokumentacije "Panamskih papira" u kojima se opisuje kako je španskim vlastima prijavljivano da je Kovačevićeva plata 2.000 dolara, dok mu je preko jedne holandske kompanije isplaćeno oko 1,4 miliona dolara.

Kako prenosi list Ajriš tajms, Kovačević je tokom sezone 2006/07, dok je nosio dres Real Sosijedada, zarađivao oko 2.000 dolara mesečno, prema pisanju veb-sajta Ekstrakonfidental, koji je u decembru objavio delove izveštaja španskog tužioca.

Prema dokumentima panamske firme, klub je Kovačeviću platio oko 1,4 miliona dolara te sezone preko holandske kompanije "IMFC Lajsensing".

Iz pres-službe Real Sosijedada saopštili su da je takvo plaćanje posredstvom firmi u inostranstvu uobičajena praksa u svim klubovima u Španiji.

U dokumentima koje je objavio Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara, na osnovu podataka procurelih iz firme "Mosak Fonseka" u sklopu istrage ofšor-poslovanja svetske elite, opisuje se kako su sportisti i njihovi menadžeri skrivali novac na računima ofšor-kompanija.

U dokumentaciji agenta za osnivanje i vođenje ofšor-firmi se, pored Kovačevića, pominju i Lionel Mesi, Mišel Platini, kao i dvadesetak bivših i sadašnjih zvezda Barselone, Mančester junajteda i Real Madrida.

Protiv Mesija, zvezde Barselone i najboljeg fudbalera sveta, u Španiji je podignuta optužnica jer je sa ocem Horheom, koristeći ofšor-firme u Belizeu i Urugvaju, utajio milione dolara poreza.

Ta dokumenta pokazuju da je Mesi sa ocem imao još jednu ofšor-kompaniju u Panami. U fajlovima "Mosak Fonseka", panamska kompanija prvi put se pojavljuje 13. juna 2013, samo dan pošto je španski tužilac protiv Mesija i njegovog oca podigao optužnicu za utaju poreza.

Mesi i njegov otac će se 31. maja naći na sudu gde će odgovarati za utaju poreza. Optuženi su da su oštetili državu za gotovo 6,5 miliona dolara, skrivajući primanja od autorskih prava na prodaju fotografija iza mreže ofšor-firmi. Mesi je negirao da je pokušao da bilo koga obmane.

Panamska firma koja je bar od 2013. u vlasništvu Mesija i njegovog oca ne pominje se u optužnicama španskih vlasti protiv njih iz 2014. i 2015. godine.

Dokumenta pokazuju da je Mesi potpisao najmanje jedan papir iz koga se vidi da je on vlasnik firme, a njegov otac Horhe preuzeo je vlasništvo u decembru 2015. Kompanija je i dalje aktivna, vidi se u panamskom privrednom registru, prenosi KRIK.

Jedna od najpoznatijih ličnosti čije se ime pojavljuje u dokumentima jeste Mišel Platini, bivši francuski fudbalski velikan i ključna figura u skandalu koji je potresao Fifu 2015.

On se oslanjao na agenciju "Mosak Fonseka" da mu pomogne u upravljanju ofšorovima osnovanim u Panami 2007, iste godine kada je imenovan za predsednika Uefe.

Platinijev advokat je rakao da njegov klijent švajcarski državljanin i dodao da su vlasti te zemlje upoznate sa svim njegovim računima, investicijama i imovinom.

U dokumentima se pojavljuje i ime nekadašnjeg generalnog sekretara Fife Žeroma Valkea. On je vlasnik firme osnovane jula 2013. na Britanskim Devičanskim Ostvima.

"Objavite šta hoćete. Firma više ne postoji i nikada nije imala sopstvena sredstva, nikada nije imala račun u banci, niti ikakvih komercijalnih aktivnosti", odgovorio je Valke mejlom na pitanja novinara.

U datoteci su i ofšor-firme dvadesetak sadašnjih ili bivših vlasnika velikih fudbalskih klubova, uključujući Inter i Boku juniors. Igrači čija se imena pojavljuju u dokumentaciji dolaze iz Brazila, Ujedinjenog Kraljevstva, Turske, Srbije, Holandije, Švedske...

Pominju se fudbaler Lestera Leonardo Uljoa, zvezda Čilea Ivan Zamorano, kao i nekadašnji fudbaler Mančester junajteda, Argentinac Gabrijel Hajnce.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво