Priča o bukvarima

Povodom 420 godina od izdavanja prvog štampanog bukvara, na Savskom šetalištu na Kalemegdanu postavljena je izložba „Bukvari i bukvarska nastava kod Srba“. Izložbu je realizovalo Javno preduzeće Beogradska tvrđava, a autor izložbe je Branislava Jordanović.

Izložba predstavlja priču o bukvarima, hronologiji njihovog nastanka, autorima, sadržajima, kao i o azbukama i pismima koja su se koristila. Posetioci će saznati da se iz bukvara učilo i pre četiri veka, da je udžbenik sa kojim se susreće svaki đak prvak prvi put štampan daleke 1597. godine u Veneciji i da je imao svega četiri strane.

„Želeli smo da se upoznamo sa prvim pismom glagoljicom, sa drugim slovenskim pismom ćirilicom, Ćirilom i Metodijem koji su dali temelje srpske slovesnosti i srpskog pisma, a onda smo krenuli to preko bukvara. Njihov razvoj je tekao od 1597. godine. Naravno, jedno vreme ih uopšte nije bilo ili su bili prevedeni i doneti iz Nemačke, Austrije. Ali, od 1838. godine oni su svi štampani u beogradskoj štampariji i morali su da se koriste isključivo oni, a ne doneti. Vrlo interesantan je razvoj pisma i azbuke. Naravno, tome je posvećena posebna pažnja, Savi Mrkalju, kao prvom reformatoru ćiriličnog pisma, a potom, naravno, Vuku, jer se ove godine navršava i 190 godina od njegovog prvog bukvara", kaže autorka izložbe Branislava Jordanović, muzejski savetnik.

Ova pokretna izložba deo je projekta Bukvari i bukvarska nastava kod Srba.

Svoj put započela je pre sedam godina, za to vreme obišla je brojne gradove u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj, a njen put i dalje traje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи