Читај ми!

Tradicionalni srpski crkveno-narodni sabor u Grabovcu

Veliki crkveni praznik Svetih apostola Petra i Pavla, koji Eparhija budimska Srpske pravoslavne crkve tradicionalno obeležava crkvenim narodnim saborom u Manastiru Grabovac, na jugu Mađarske, okupio je u nedelju, 18. jula, veliki broj pripadnika srpske zajednice u toj nama susednoj zemlji.

Na ovogodišnji praznik Svetih prvovrhovnih apostola Petra i Pavla, u srpskom Manastiru Grabovac, osnovanom 1587. godine, svetu arhijerrejsku liturgiju služio je Njegovo preosveštenstvo episkop sremski Vasilije, uz sasluživanje episkopa đulskog Siluana, iz Rumunske pravoslavne crkve, episkopa australijsko-novozelandskog Siluana, episkopa budimsko-temišvarskog Lukijana, zatim arhimandrita Atanasija iz Bugarske pravoslavne crkve, igumana Manastira Grgetega arhimandrita Dositeja i brojnih drugih visokih sveštenika.

Pozdravljajući sve prisutne goste i domaćine ove svečanosti episkop budimski Lukijan je posebnu zahvalnost uputio ambasadorki Bosne i Hercegovine (BiH) u Budimpešti Biljani Gutić Bjelici na njenom zalaganju i posredovanju u realizaciji Projekta Nove galerije maketa srpskih manastira, njih desetak, a za koji su sredstva obezbeđena zahvaljujući srpskom članu Predsednistva BiH Miloradu Dodiku.

Nakon svete liturgije, koju su pojanjem uveličali članovi Hora pri voždovačkoj crkvi Svetog Konstantina i Jelene iz Beograda, i uz dirigentsku palicu profesora sa Beogradske bogoslovije Branka Tadića, priređena je i bogata trpeza ljubavi.

Slavske darove za ovu godinu pripremila je porodica Petra Krunića iz Kalaza, a kumstva za narednu godinu prihvatio se Milan Đurić iz Budimpešte.

петак, 09. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом