190 godina od rođenja Mine Karadžić

U okviru Likovne kolonije u Gornjem Milanovcu koja obeležava 190 godina od rođenja Mine Karadžić održana je 19.jula promocija knjige "Pevam danju, pevam noću/Pisma Mini Karadžić" autorke Svetlane Matić iz Beča.

U organizaciji Kulturnog centra u Gornjem Milanovcu i ove godine je, po dvadeset peti put za redom, održana Likovna kolonija Mina Vukomanović Karadžić od 12. do 20. jula.

U želji da se ne zaboravi lik i delo prve srpske slikarke i ćerke Vuka Karadžića, kolonija koja je započela sa radom 1994. godine ima za cilj stvaranje stalne postavke i fonda umetničkih dela i afirmaciju imena i slikarskog dela Mine Vukamanović Karadžić, kao i kulturno-istorijskih znamenitosti rudničko-takovskog kraja, koji ima bogatu istoriju i tradiciju. Osnivač i organizator kolonije je Skupština opštine Gornji Milanovac.

U okviru ovogodišnjeg jubileja Likovne kolonije 19. jula 2018. godine održana je promocija knjige Pevam danju, pevam noću /Pisma Mini Karadžić u Galeriji Kulturnog centra u Gornjem Milanovcu, autorke Svetlane Matić iz Beča.

O knjizi su govorili Ljiljana Simić, Radoš Gačić, istoričar umetnosti i urednik likovnih i kulturnih programa i autorka. Govoreći o životu i delu Vukove ćerke, autorka je napomenula da joj je život protekao u smenjivanju sreće i tragedije, ali da je to nije omelo u njenom likovnom i književnom stvaralaštvu.

„Mina je sa petnaest godina naučila očev srpski jezik. Kao poliglota, vodila je celokupnu očevu usmenu i pisanu korespodenciju sa evropskim intelektualcima i kulturnim poslenicima 19. veka. Štampala je Vukova dela i nakon njegove smrti i celokupnu zaostavštinu poklonila tadašnjoj Krnjevini Srbiji.

Njene zasluge su ogromne, pa sam nakon trogodišnjeg istraživanja odlučila da napišem knjigu, u epistolarnoj formi, o velikoj Srpkinji, a u isto vreme po majci, Austrijanki, koja je plenila intelektom i izgledom i na pravi način gradila most kulture između dva naroda. Ove godine se navršava 190 godina od njenog rođenja, pa je ova knjiga mali doprinos u oživljavanju zasluga, lika i dela Mine Vukomanović Karadžić," istakla je Matićeva u svom obraćanju prisutnima.

S obzirom na to da je Mina Karadžić sahranjena u mestu održavanja kolonije, u crkvi Svetog Save na Savincu, grobnoj crkvi znamenite porodice Vukomanovića iz obližnjih Srezojevaca, Ljiljana Simić, urednica časopisa Danica, Dejan Mastilović, sekretar SPKD Prosvjeta - odbor u Beogradu i autorka su položili cveće i poklonili se senima prve srpske slikarke iz epohe romantizma.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво