Časovi srpskog u Rečici kroz smeh, glumu i igru

I ove godine časovi srpskog jezika u OŠ "11. oktobar" u selu Rečica kod Kumanova, po projektu za sprovođenje fakultativne nastave Kulturno–informativnog centra Srba u Makedoniji-Spone, nastavljaju se prema utrvđenom programu.

Izvođenje nastave u drugom polugođu školske 2014/2015. započelo je u februaru i trajaće do završetka školske godine odnosno do polovine juna.

Svake srede odmah posle redovne nastave dvadesetak đaka od drugog do petog razreda, a ne retko i učenici starijih razreda okupe se na času srpskog jezika.

Ova vesela, radoznala, bistra i izuzetno lepo vaspitana deca stidljivo kažu da vole srpski, da im je lepo i interesantno na časovima te da im brzo prođe vreme. Najviše vole da glume, pevaju i rešavaju zagonetke, kvizove i asocijacije dok ih brzalice zasmejavaju. Nisu oduševljeni gramatikom, imaju poteškoća u razlikovanju slova Ć i Đ a na kraju časa je obavezna i neka igra.

U slobodno vreme najviše vole da igraju fudbal. A kako i ne bi kada je pogranično selo Rečica nadomak Kumanova poznato po Fudbalskom klubu sa 50-godišnjom tradicijom u čijem sastavu od 2011. godine ulazi i ženski fudbalski klub, jedinstven takve vrste u srpskom korpusu u Makedoniji.

Nastava je adaptirana uzrastu polaznika, a pored tema iz gramatike, školskog pravopisa, jezičke kulture i pismenog i usmenog izražavanja na srpskom jeziku obrađuju se i narodne basne i priče, upoznavanje sa najvažnijim srpskim piscima i pesnicima za decu i najznačajnijim praznicima i datumima iz kulture, tradicije i istorije srpskog naroda.

Na predlog nekih roditelja posvetićmo više pažnje i značajnim ličnostima, junacima, sportistima i muzičarima kao što su Nikola Tesla, Mihajlo Pupin, Stefan Milenković, Novak Đoković, itd., kao i gradovima Srbije i njihovim znamenitostima, čime bi se usadila ljubav prema Srbiji, ali i ugradile univerzalne vrednosti poštovnja drugih.

Sve aktivnosti u okviru časova imaju za cilj da unaprede postojeća znanja polaznika, poboljšaju veštine pismenog i usmenog izražavanja na srpskom jeziku, podstaknu kreativnost i stvaralaštvo polaznika, kao i da čuvaju i neguju srpski jezik i ćirilično pismo.

Podsećanja radi KICSM Spona je sa časovima srpskog jezika u selu Rečica započela u februaru 2011. godine u okviru projekta Fakultativne nastave na srpskom jeziku namenjen deci i mladima srpske zajednice u Makedoniji i uz finansijsku podršku tadašnjeg Ministarstva vera i dijaspore Srbije a današnje Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu pri Ministarstvu spoljnih poslova Srbije.

Tadašnji polaznici te prve genercije iz sela Rečice su danas učenici starijih razreda OŠ 11. oktobar i već oformljeni mali kreativci. Među njima se posebno ističu Ana Stoilković, Kristina Stamenković i Isidora Stanković, učenice šestog razreda, koje su prošle godine pohvaljene i nagrađene za svoje literarne radove na konkursu „Dani ćirilice Bavanište 2014".

Inače, OŠ 11. oktobar iz Kumanova ima dva isturena odeljenja, jedno u selu Rečica (od prvog do petog razreda) a drugo u selu Dolno Konjare. Škola aktivno učestvuje u mnogim inicijativama i projektima iz oblasti interkulturalnog/ multikulturalnog obrazovanja a jedan od njih je i Razlikite zbližuvaat.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво