Srbija i Kanada, na pravoj strani istorije

Srbija i Kanada kao saveznici u Prvom svetskom ratu, tema je predavanja na Univerzitetu Toronto koje je održao ambasador Srbije Mihailo Papazoglu.

Ambasador Papazoglu je profesorima, studentima i drugim zainteresovanima govorio o genezi Velikog rata sa srpske strane i predočio ratne činjenice koje povezuju Srbiju i Kanadu kao saveznike.

Među njima i malo poznatu da je kasniji (1963-1968) kanadski premijer i dobitnik Nobelove nagrade za mir (1957) Lester Pirson (1897-1972) u delu rata bio bolničar pri srpskoj vojsci u Grčkoj.

U kompleksu Univerziteta Toronto još 1984. postavljena je spomen-ploča kanadskim i drugim stranim bolničarkama koje su lečile srpske vojnike u Prvom svetskom ratu. Slično obeležje od 1990. postoji i na Medicinskom fakultetu u Beogradu.

Predavanje na Mankovoj školi za globalna pitanja, održano 26. februara, organizovala je studentska unija Centra za evropske, ruske i evroazijske postdiplomske studije.

Ta visoka škola je interdisciplinarni akademski centar za različite naučne i istraživačke programe posvećene globalizaciji. Imenovana je po kanadskom biznismenu i filantropu Piteru Manku (Peter Munk) čiji je jedan od novijih velikih poslovnih poduhvata kupovina i preobrazzaj marine u Tivtu u savremeni luksuzni centar visokog turizma.

Slično predavanje ambasador Papazoglu održao je prošle sedmice i na katedri za istoriju, ekonomiju i političke nauke koledža Džon Abot (John Abbott) u Montrealu. Taj koledž jedan je od osam anglofonih koledža u jedinoj kanadskoj frankofonoj provinciji Kvebek.

Predavanje Sto godina od početka Prvog svetskog rata: Srbija i Kanada kao saveznici na pravoj strani istorije Papazoglu je u novembru prošle godine imao i na Katedri savremenih jezika i književnosti Fakulteta umetnosti u organizaciji Slavističke iztraživačke grupe Univerziteta Otava.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи