Istraživanje kaže - mladi žele da odu

Na međunarodnoj konferenciji „Dani primenjene psihologije", koju je od 26. do 27. septembra, deseti put organizovao Departman za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu, Kancelarija za saradnju sa dijasporom Grada Niša predstavila je istraživanje „Zadovoljstvo životom, socijalna i emocionalna usamljenost kod mladih u dijaspori i matici".

U ime Kancelarije, skupu se obratila Tamara Ćirić, šef Kancelarije i mentor istraživačkih delatnosti ove institucije, i psiholozi Marija Sinđić i Jelena Matković, angažovane u Kancelariji na stručnom osposobljavanju.

U okviru Konferencije, čija je centralna tema bila Pojedinac i okruženje, u amfiteatru Filozofskog fakulteta izlagani su radovi iz različitih oblasti: Rad i radno okruženje, Porodica i profesija, Psihologija u obrazovanju, Okruženje i razvoj, Psihologija starijih, Individualne razlike, multikulturalnost i psihološka merenja, Mentalno zdravlje u zajednici, Psihologija i bezbednost, Marketing - upotrebe, zloupotrebe i perspektive...

Predstavnici Kancelarije za saradnju sa dijasporom su svoj rad prezentovali u okviru programa socijalne psihologije, obrazlažući rezultate koji govore o većem zadovoljstvu životom mladih koji žive u dijaspori, u odnosu na one koji žive u matici, kao i o motivima i dužini boravka u tuđini. Razmatrani su i dobijeni podaci da se sa porastom zadovoljstva životom smanjuje osećaj usamljenosti, uzevši u obzir da mladi iz matice koji žele da odu u dijasporu imaju generalno niže zadovoljstvo životom od onih koji žele da ostanu.

Zabrinjavajuć je podatak da se na uzorku od 100 mladih iz Srbije pokazalo da 78% ispitanih želi da ode u inostranstvo.

Rad Kancelarije ocenjen je kao originalan i nov pristup fenomenu migracija, koji svakako fali u području rada psihologa i koji je neophodan za razumevanje života mladih u Srbiji i njihov odnos prema dijaspori i životu u inistranstvu. Rad je pohvaljen i kao primer dobre prakse psihologa u okviru Gradske uprave Grada Niša.

Ova konferencija bila je i mesto rasprava na temu migracija, života u multikulturalnoj sredini i procesu akulturacije, formiranju bikulturalnog identiteta, stavovima građana Srbije prema različitim političkim pitanjima, domimantnosti i submisivnosti (pokornosti, potčinjenosti).

Diskusija je otvorila mnoge mogućnosti i ideje za dalja istraživanja, kao i za saradnju između različitih disciplina, poput psihologije, sociologije i anglistike.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
15° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се