Србија на вези: Од заједничке државе до држава региона, РТС Свет, 18.55

Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца, касније Краљевина Југославија створена је 1. децембра 1918. године. Век после, живимо у различитим државама...

Зашто поједине државе данас покушавају на све начине да забораве и представе другачије тај део заједничке историје, истраживао је Мирослав Карлица. Његов саговорник је књижевник Мухарем Баздуљ.

Одлуком Подгоричке скупштине (26. новембар 1918. године) Црна Гора се припојила Краљевини Србији, што је био само увод у заједничку државу Срба, Хрвата и Словенаца. Данас, званична Црна Гора гласањем у свом Парламенту проглашава ту одлуку ништавном. С друге стране, део народа у Црној Гори слави сто година Подгоричке скупштине. Због чега је дошло до поделе у Црној Гори, извештавају колеге из Српске ТВ Црне Горе.

Распад СФРЈ донео је многе недаће. Стотине хиљада људи напустило је своја вишевековна огњишта, на која су се тек ретки вратили. Оно што затекну, више не личи на дом. И све друге околности отежавају повратнички живот. Вечерас ћете видети две репортаже, једну из Федерације Босне и Херцеговине, коју су припремиле колеге из Радио телевизије Републике Српске, а другу из Хрватске у репортажи колега из Тв продукције ЗВО Вуковар.

У другом делу емисије, бавимо се културним наслеђем Срба у суседним земљама. Наша сарадница из Будимпеште, уредница РТВ "Варош", Диана Кондић Ђурић, припремила је причу о изложби под називом "Српски саборни храм у Табану-трагом нестале вароши у Будиму", која је отворена у Историјском музеју Будимпеште.

Културно удружење "Бели багрем" из Темишвара, представиће Николета Дојчиновић.

Реприза емисије у уторак, 4. децембра у 13.00.

Уредници Мирослав Карлица и Нада Вукелић

Редитељ Ернестина Глигоријевић

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво