Вече српске културе у Мађарском културном центру у Београду

У Мађарском културном центру Колегиум Хунгарикум и Београду, 16. новембра приређено је вече српске националне заједнице у Мађарској. У оквиру програма приређена је изложба ликовног уметника Милана Ђурића, који је одржао и предавање на тему "Култура српске националне заједнице у Мађарској кроз векове". Наступио је и тамбурашки оркестар "Банат" из Деске који је извео песме и игре Срба из Мађарске.

У Мађарском културном центру КОЛЕГИУМ ХУНГАРИКУМ у Београду, отворена је изложба ликовног уметника из Будимпеште Милана Ђурића. Поред аутора, великом броју присутних гостију обратили су се и амбасадор Мађарске у Србији др Атила Пинтер, директор Мађарског културног центра Јанош Деже и песник Радоман Кањевац.

Изложена су Ђурићева дела настала у последњих петнаестак година, у комбинованој техници и акрилу.

„Радови су заправо реакција на свакодневни живот и реакција на мој живот у једној заједници у којој живим", каже за РТС Милан Ђурић.

Његова екселенција амбасадор Мађарске др Атила Пинтер истакао је да овај вид културне сарадње треба да постане традиција.

„Мој циљ је био да представимо не само мађарску културу Мађарске или Војводине, него и културу Срба који живе у Мађарској", рекао је амбасадор Мађарске у Србији др Атила Пинтер.

„Ако је ово Мађарски културни центар у Београду, а у Мађарској живи неколико хиљада Срба, то је исто и њихов културни центар. Ја мислим да они заслужују и својом културом и својим умећем, да сваке године имају дан када ће показати своје вештине, јер ће показати ко су они, колико су вредни и колико су вољени са наше стране", рекао је Јанош Деже, директор Мађарског културног центра у Београду.

Ово је била прилика да се чује и наша народна музика коју негују Срби у Мађарској, као и да се представи култура српске националне заједнице у Мађарској кроз векове.

„Оно што ми желимо je да српска култура у Мађарској буде жива, не само спомен некадашњем народу, него да она буде жива и да се преноси на следећа поколења", рекао је Ђурић, иначе и директор Културног и документационог центра Срба у Мађарској.

Милан Ђурић је завршио Академију уметности у Новом Саду, одсек графика. Оснивач је и председник Удружења уметника Круг у Мађарској, ради као професор ликовне културе у Српској гимназији Никола Тесла у Будимпешти и директор је Културног и документационог центра Срба у Мађарској. Активни је културни посленик у Мађарској и региону и учесник на бројним групним и самосталним изложбама широм Европе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво