Европска смотра фолклора у Нишу

Ниш је протеклог викенда био домаћин осамнаесте по реду Европске смотре фолклора дијаспоре и Срба у региону. Поред 42 ансамбла из дијаспоре, гледаоци су могли да виде наступ наших националих ансамбала, "Коло" и "Венац", као и прошлогодишње победнике смотре, ансамбл "Брдо" из Крања.

Они живе у 11 европских земаља, некима од њих је ово једина веза са матицом, а неки су први пут у Србији. Дошли су да покажу шта знају.

„Мој тата је из Врања, и много сам везана за југ, ипак ми је срце са југа. Иако сам рођена у Швајцарској, али ипак Србија је Србија", каже Ана Спасић из Базела.

Кристина Милановић из Цириха каже да јој је све лепо, да се иде у многа друга друштва за која и не зна, а има пуно лепих ношњи.

„Фоклор је мени много помогао да боље научим српски језик", каже Милан Анђелковић из Цириха.

Током два дана у нишкој хали Чаир наступило је око две хиљаде учесника. Смотра фолклора из године у годину сели се у нови град, са идејом да млади упознају отаџбину на најбољи могући начин.

„Ми покушавамо да ту жељу и вољу да будемо заједно са матицом, иако не живимо у њој, да се бавимо управо кроз фолклор и традицију, све ствари које одликују српство", каже Зоран Алексић, председник Савеза Срба у Аустрији.

За овај догађај град Ниш и Студентски културни центар пријавили су се пре 3 године са идејом да у години Миланског едикта Ниш буде домаћин правим фолклорцима Европе.

„Ово је јединствена прилика да у Нишу видимо дугу, трећу генерацију наше деце из расејања која здушно раде на очувању и неговању српске традиције и у ствари нам показују како се чувају своји корени", каже Мирослав Јовић, директор СКЦ универзитета у Нишу.

Европска смотра српског фолклора дијаспоре први пут је одржана 1996. године у Немачкој, а ову манифестацију редовно прати неколико хиљада наших људи који живе и раде у иностранству.

 

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво