Српски јорговани у Француској

Вишегодишњи пројекат „Србија, земља јоргована“ овог пролећа, први пут изашао ван граница Србије. Српски јорговани посађени у врту замка Мадам Помпадур и порти цркве Свете Петке у Бондију.

Домаћин догађаја који је у суботу 9. априла окупио познате личности у дворцу Мадам Помпадур били су Софија Ђук Гарофани, уметница и Тома Гаревски, архитекта. Јорговане су том приликом садили кнез Александар Карађорђевић, принцеза Барбара од Лихтештајна, Скот Хилер, добитник Оскара за документарни филм, проф. Најџел Еткинсон и представници српске заједнице из Париза и околине.

Један дан касније у порти православне цркве Свете Петке у Бондију крај Париза, јорговане су садили градоначелници градића Бонди и Дранси, такође, Александар Карађорђевић и његова супруга принцеза Барбара од Лихтештајна, али појачани делегацијом из Србије, међу којима је била и актуелна мис Србије Милица Јелић. Иначе, од наредне године ће се традиционално садити српски јорговани у Паризу, а прва алеја треба да буде засађена поред Дизниленда.

 

Првобитна идеја пројекта "Србија, земља јоргована" била је да обнови клисуру Ибра - Долину јоргована и манастир Градац - јоргованима, а све у знак сећања на велику љубав француске принцезе Јелене Анжујске и српског цара Уроша. Прве године, јорговане подно манастира-задужбине српске царице и светице Јелене, посадили су: њен рођак ЊКВ принц Шарл Филип де Орлеан, ЊКВ Александар Павлов Карађорђевић, принцеза Барбара од Лихтенштајна, гроф Пикапјетри и други.

За четири године колико овај пројекат траје у Србији је посађено 6.000 јоргована у Београду, Краљеву, Новом Саду, Петроварадину, Крагујевцу, Виминацијуму, Нишу, Медијани, Врању. Осим европских краљевских породица, јорговане су садили многобројни амбасадори, дипломате и представници удружења из 39 држава: амбасадори Индије, Јапана, Словеније, Украјине, Индонезије, аташеи за културу Русије, Ирака, Мексика, Француске, БиХ, Кине, Хрватске, Шпаније, Марока, Туниса, као и истакнуте личности јавног и културног живота Србије. Поред дружења, оживљавања историје и учвршћивања пријатељства под окриљем јоргована, организовано је и низ хуманитарних акција чији је приход био намењен Србији.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
16° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара