У посети КУД-у "Коло"-Баден

Чланови КУД-а "Коло"-Баден (Швајцарска) позвали су све заљубљенике фолклора да дођу на њихове пробе и радионице. Велики одзив, пре свега родитеља и малишана, обрадовао је чланове овог културно-уметничког друштва, које, још мало, слави 40. рођендан.

Радионице су водили кореографи и уметнички руководиоци Дејан Инђић и Ненад Сокић, а из Крагујевца, специјално за ову прилику, дошла је кореограф и етнолог Славица Михаиловић.

Славица Михаиловић се бави фолклором целог живота, добитница је Вукове награде и неко ко је, како она каже, растао са КУД-ом Коло Баден. Председник КУД-а Коло Баден Карло Ђурић, такође је један од кореографа најмлађим члановима.

Екипа Радио Круга посетила је ово дружење и имала част да га боље упозна. Разговарали су са председником, кореографима и члановима друштва и стекли утисак да су дошли у организовану породицу која зна колико је важно сачувати корене у далеком свету. Јер фолклор није само реч или само игра, већ школа која нас учи животу, како је рекао председник КУД-а Карло Ђурић.

Кореографи Ненад Сокић и Дејан Инђић објаснили су да све потиче из детињства и породице, да је најважније васпитање које ће нам културу чувања усадити дубоко у наше биће.

Славица Михаиловић је дугогодишни етнолог и кореограф. Пропутовала је свет и у многим културно-уметничким друштвима оставила трага. Несуђена правница је сву љубав и посвећеност уткала у свој животни позив и преносила годинама своје знање нашим друштвима у свету и матици.

"Народне игре имају немерљив значај за развој детета. Да, и психички и физички, јер надмашују ону основну потребу за активношћу детета и кретањем тако што обухватају све облике кретања. Најпре ход, па трчање и скокове. Играњем народних игара кроз различит спектар кореографија, комбиновање са народном ношњом и кратким интервалима у облачењу истих тело детета се развија и побољшава његова моторика. Све то доприноси развоју координације, технике покрета детета, а омогућава и стицање брзине, снаге, истрајности, спретности и издржљивости. Народне игре спречавају лоше држање тела. Фолклор је и школа живота.

Игра је и средство за развијање карактера. Посебно се односи на сналажљивост, смелост и упорност. Играјући, дете постаје сналажљивије, стиче потребну брзину и координацију покрета, ритмичко изражавање уз музику, а јавно наступ доприноси самопоуздању. Уједно, развија се колективни дух и дисциплина која у комбинацији са учењем културе и традиције свог и других народа, даје квалитативно напредовање у психичком развоју детета", каже Славица Михаиловић.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво