Давања дијаспоре - увести транспарентност и вратити поверење

У организацији Фондације Ана и Владе Дивац у Београду је одржана Панел дискусија о давањима из дијаспоре - Филантропија нема границе, у оквиру Пројекта за унапређење оквира за давање који финансира Америчка агенција за међународни развој. Панел дискусија реализована је уз подршку Савета за филантропију председнице Владе Републике Србије.

Иако свеобухватан попис припадника наше дијаспоре и Срба у региону никада није извршен, према информацијама дипломатско-конзуларних представништава РС, дијаспора Србије, укључујући и Србе у региону, данас броји око 5 милиона људи, навео је Владимир Божовић, саветник председнице Владе РС за регионалну сарадњу и односе са верским заједницама.

 

Рачуна се да у расејању делује преко 1300 најразличитијих асоцијација које окупљају наше људе на свих пет континената а највише их је у земљама Европске Уније, Северној Америци и Аустралији.

Истраживање о филантропским давањима из дијаспоре које је спровела Фондација Ана и Владе Дивац у септембру и октобру 2018. године, обухватило је више од 5000 људи из 83 земље и 529 донатора из 18 земаља. Резултати истраживања су показали да су кључне теме за давање дијаспоре здравство, смањење сиромаштва и образовање и да 21% грађана у дијаспори донира за опште добро у Србији.

Учесници панела, као најважније, покренули су питање враћања поверења на релацији матица - расејање и транспарентности финансијских трансакција, нагласили постојеће правне кочнице, дали предлоге измена законских оквира.

Могли су се чути многи примери досадашње добре праксе као и начини побољшања комуникације између Србије и дијаспоре где је истакнута, већ деценијама, кључна улога Радио Телевизије Србије.

Сузана Гвозденовић Пузовић, одговорни уредник Редакције програма за дијаспору РТС, и Драгана Живојиновић, уредник емисије „Вечерас заједно" Радио Београда, нагласиле су стратешки важну улогу ТВ и радио програма наше куће у остваривању контаката са нашим људима у свету. За многе у расејању, Радио Телевизија Србије је једина, или прва, веза са матичном државом.

О иницијативама и циљевима овог развојног пројекта, за Програм за дијаспору РТС говорили су Ана Дивац, Владимир Божовић, саветник председнице Владе РС, Јелена Аврамовић, представник Америчке агенције за међународни развој (USAID), Дан Тана, глумац и продуцент, Миодраг Јакшић, председник Матице исељеника и Срба у региону.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво