Срби у Швајцарској

Српско културно друштво у Дибендорфу укључује се у обележавање 100. годишњице од завршетка Првог светског рата промоцијом књиге “Срби у Швајцарској-1863-1918” писца Живка Марковића.

Живко Марковић у новој књизи, "Срби у Швајцарској - 1863-1818" на више од 1000 страна, даје преглед односа Срба и Швајцараца у временском периоду од 150 година.

Аутор је пошао од чињенице да су у Швајцарској студирали српски државник Никола Пашић, српски песник Јован Дучић, српски правник Слободан Јовановић, српски књижевни историчар и критичар Јован Скерлић, српска физичарка Милева Марић, српски хемичар Симо Лозанић, српски новинар Пера Тодоровић, први српски социјалиста Светозар Марковић, српски теолог Николај Велимировић, и низ других познатих Срба.

До појаве Марковићеве књиге сматрало се да је у Швајцарској од 1863. па до краја Првог светског рата студирало око 300 српских студената, међутим - Марковић је дугогодшњим истраживачим радом открио и доказао, именом и презименом, на основу школских докумената, да је у овој алпској земљи у том периоду студирало више од 800 Срба.

Шта су радили Срби за време Првог светског рата, како су ширили истину о српским борбама и жртвама палим за слободу, како су хумани Швајцарци сакупљали помоћ за српски народ, српске ђаке и студенте, српске заробљенике у логорима, али и како су бранили Србе истином пред светом? Одговоре на ова и многа друга питања налазе се међу корицама књиге "Срби у Швајцарској - 1863-1818".

Живко Марковић је дугогодишњи члан и сарадник Српског културног друштва, у коме је одржао многа предавања о нашим људима који су у живели у Швајцарској.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи