Сигуран и лак трансфер новца из иностранства

Програм Уједињених нација за развој и Град Ниш отпочели су реализацију Иницијалног плана пројекта чији је циљ усмеравање и појефтињење трансфера дознака из расејања.

Према подацима Народне банке Србије, просечан прилив дознака из дијаспоре је протеклих година износио око 2,7 милијарди евра, односно 8,2 одсто БДП-а, што је био и остао један од традиционално најстабилнијих прилива новца из иностранства. Ови подаци не чуде, с обзиром на то да чак 23 одсто грађана наше земље има бар једног члана своје породице у расејању.

Ипак, дознаке се често употребљавају за оно чему нису намењене, док су накнаде за пренос велике: до 10 одсто од укупног износа. Зато Програм Уједињених нација за развој (UNDP) жели да пројектом заснованом на "блокчејн" технологији осигура транспарентан и брз трансфер, који ће у просеку бити мањи од 3 одсто.

"Иницијални план пројекта, тј. прототип којим ће се испитати могућности за пуну имплементацију, је почео јуна и трајаће до октобра текуће године. План ће се реализовати у Нишу, који је одабран због јаких и блиских веза са дијаспором, те отворености локалне самоуправе за сарадњу, али и репутације града као центра електронске индустрије и развоја нових технологија", кажу у UNDP-ју.

Главни циљеви прототипа пројекта су: обезбеђивање праћења и транспарентности прилива дознака из расејања (пре свега из Немачке, Швајцарске, Француске и САД) у матицу, њихово усмеравање ка друштвено одговорној куповини и сигурнији, лакши и јефтинији трансфер (без посредника).

Реализацију прототипа одобрила је Стелиана Недера, заменица сталне представнице UNDP-ја у Србији, и у потпуности подржала Народна банка Србије, која је и сама планирала да тестира и евентуално почне са применом блокчејн технологије за дознаке из дијаспоре.

Овим поводом ће UNDP и Град Ниш данас од 13.30 сати у Градској кући потписати Меморандум о сарадњи. Партнери током трајања прототипа пројекта биће и компаније AID:Tech (Ирска), која ће донирати блокчејн платформу отвореног кода, и Stripe (САД), која је специјализована за безбедне трансакције путем интернета.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво