Мирослав Лазански, трибина на тему "Србија и Косово - шта даље"

Мирослав Лазански је трећи пут био гост Српског културног друштва у Дибендорфу, у Швајцарској, овог пута због трибине на тему „Србија и Косово - шта даље".

Трибину која је трајала 90 минута, отворила је председница СКД-а Слађана Сетенчић, а програм су водиле Виолета Алексић и Тања Радојевић. Мирослав Лазански је започео анализом актуелних догађања у Сирији.

"Америка је лансирала, по руским тврдњама, 103 крстареће ракете разних типова, а сиријска ПВО наводно је оборила 71 пројектил. Ако је тај податак истинит, онда је то сјајан успех сиријске ПВО будући да она већином располаже старим совјетским ПВО системима типа „куб", „нева" и „СА-5 гамон", односно „С-200". Сирија има и модерније ПВО системе типа „бук М1" и „панцир", вероватно су посаде на тим системима сада много боље обучене, а није искључено да су састављене и од руских ветерана", рекао је Лазански.

"У сваком случају, ако је од 103 лансиране ракете ПВО Сирије оборила њих 71, то је велика ефикасност. А њу, нажалост, нико не може и доказати. Јер Пентагон ће тврдити да није оборена ни једна једина ракета, а Москва и Дамаск говоре о 71 обореној. Војни ефекти бомбардовања и ракетирања циљева у Сирији су минимални, нема већег броја погинулих, материјална штета и није посебно велика, војна техника Сирије није ни дирнута, Башар ел Асад је сада чвршће на власти него што је био пре шест година када је рат почињао.

Овај 50-минутни рат, ипак, повлачи и нека питања и неке закључке. Ако су Руси знали још пре месец дана за хемијску намештаљку у Думи, која може да ескалира у бомбардовање Сирије, шта су чекали с довлачењем војних појачања у то подручје? Лоше процене обавештајних служби или уверење дипломатије да се ствар може умирити и испеглати? После случаја Скрипаљ дошао је случај Дума, зар нико у Москви није могао да претпостави да следи бомбардовање? Ако су Руси у почетку говорили да ће директно војно одговорити ако у Сирији буду угрожени животи њихових војника, чему затим изјаве разних руских сенатора да неће дозволити удар америчких ракета по Сирији. Истина, у Москви су то касније мало и прецизирали тако да неће дозволити удар по снагама Башара ел Асада и по владиним зградама у Дамаску. И то се тако и догодило.

Американци су претходно обавестили Русе шта ће да гађају, Сиријци су преходно евакуисали живу силу и технику с локација које ће бити гађане, уследио је удар са 103 ракете, а могао је то бити напад и с 250 до 300 крстарећих пројектила, погођено је неколико објеката, нешто, а можда и више од нешто, ракета је и срушено, Башар ел Асад је ујутро мирно ушетао у своју палату у Дамаску.

Нема судњег дана, нема трећег светског рата, пашће тиражи новина. Руси могу да кажу да се Амери нису усудили да гађају њихове базе у Сирији, да се нису усудили да гађају владине зграде у Дамаску и да нису директно гађали сиријску војску. С друге стране, Трамп није „подвио реп", бомбардовање је било строго селективно, просторно и временски врло ограничено.

Но, Москва ће, ипак, морати да размисли до које границе може и даље да наступа с већ излизаним синтагмама о кршењу међународног права, о потреби да се свет не гура на ивицу рата и с осталим бедастоћама из пацифистичког арсенала. Ако имаш ПВО и говориш да је најбољи на свету, а константно избегаваш да га икада употребиш, онда се полако губи кредибилитет. Наравно, потребно је добро одвагати када га употребити, али онда су и непотребне изјаве руских сенатора типа „оборићемо све америчке ракете"", закључио је аналитичар.

Лазански је такође рекао да би волео да види детаље војног уговора Москве и Дамаска. Шта тамо пише? Ако стоји да је Москва дужна да помогне борбу Сирије против терориста и да за ту услугу Дамаск даје Москви две војне базе, онда је све у реду. Али, ако стоји да се Москва обавезала да штити Сирију од сваке врсте унутрашње и спољне агресије, е онда горак укус остаје...

Након ове теме, Лазански се вратио на недавне догађаје на Косову, и започео питањима.

"Шта би било да је неко од припадника јединице РОСУ која је интервенисала у Косовској Митровици повукао обарач и отворио ватру на окупљене Србе? Какве би реакције биле Срба на северу Косова, Приштине, КФОР-а и Београда?

Срби на северу Косова не само да би активирали све сирене већ би се највероватније активирале и оне снаге самоодбране које нису под контролом Београда, а којима би то био тренутак изласка из сенке и доказивања да су били у праву.

Приштина би, опет, процењивала је ли то тај тренутак да покушају да коначно војно-полицијски заузму север Косова, елиминишу пројекат Заједнице српских општина и комплетирају целу причу о својој независности. КФОР и ЕУЛЕКС би дискретно били на страни Приштине, држали би се пасивно све док број мртвих евентуално не би прешао барем 20.

Београд би процењивао куда иду ствари, је ли реч о спонтаном инциденту, или је намера Приштине да потпуно заузме север Косова. Иако бисмо ми морали да имамо такве информације и процене барем седам дана пре него што се догађаји и одиграју. Јер, када крену спонтани догађаји, времена за анализу и нема, пошто је историја препуна „спонтаних" догађаја.

Београд је већ неколико пута нагласио да по споразуму са КФОР-ом и НАТО-ом јединице РОСУ без одобрења локалне самоуправе, што значи Срба са севера Косова, не могу улазити нити боравити на северу Косова. Приштина је сада тај споразум згазила без икаквих последица по њу.

Претпостављам да је телефонски позив из Београда председника Александра Вучића навео Приштину да хитно повуче РОСУ из Косовске Митровице.

Најмање је пет значајних разлога зашто је експеримент „државе Косова", без преседана у локалној примени светске владавине, кренуо погрешним путем. Прво, тешко би се могло замислити теже место за такав покушај. Није у питању само физичко разарање, реч је о социјалном и психолошком разарању после 1999. И структура становника, не само етничка, градова на Косову се променила. Разједињеност, корупција и неодговорност локалних албанских политичара на Косову, све је то добро познато западним спонзорима Приштине. Причају о људским правима, толеранцији и стабилности, сви на Западу који желе да знају, добро знају да су то само приче.

Осим владе у Приштини постоји и друга, незванична влада, која контролише паре које са Запада шаљу на Косово албански гастарбајтери.

Трећи разлог хаоса јесте и контекст међународне ситуације који се доста променио од 1999. године. Хаос и сложеност међународног присуства на Косову можда нама у Београду и није тако видљив, али то постоји. Резолуција 1244 Савета безбедности УН каже да је Косово под суверенитетом СР Југославије, али и да ће уживати значајну аутономију и самоуправу. Спој девичанства и материнства. Последње, али не и најмање важно, хаос влада и због тога што свет заиста и не жели да више буде на Косову. Свака земља која је послала своје војнике у оквиру снага КФОР-а највећим делом сама и плаћа своје трошкове.

Свет, заправо Запад, полако се умара од проблема који се зове Косово. Ту и лежи шанса Србије да постигне решење које одговара нашим националним и државним интересима. Наравно, треба да јасно и недвосмислено кажемо шта је то наш државни и национални интерес на Косову. Ако је то север Косова, онда следећи упад јединице РОСУ не сме остати само на вербалним реакцијама Београда. Косово и односи са Русијом једини су адути Србије у односима са Западом", рекао је Лазански.

Након трибине уследила су питања, одговори...Дискусија о многим темама задражала је Лазанског и бројне госте до касних вечерњих сати.

Посетиоци су дошли из свих крајева Швајцарске, као и из суседних земаља: Немачке, Француске, Аустрије, итд...Присутни су имали прилику да питају све што их занима а што се тиче политичког стања, да се друже у неофицијелном делу програма са истакнутим новинаром, али и да погледају наслове књига Мирослава Лазанског.

За српски Радио Младост, Лазански је рекао да га гостопримство Српског културног друштва увек дирне, па је слоган председнице друштва Слађане Сетенчић са којим је отворила трибину "Српско културно друштво је и ваша кућа", заиста нешто што потписује ову институцију која траје 26 година. Похвалио је и ангажман српског Радија Младост, са којег се српска реч већ 21 годину чује на овим просторима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. март 2024.
23° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво