Културно благо Јоце Вујића

Удружење за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат“, у оквиру ког су отворени Музеј српске књижевности и Музеј књиге и путовања, формира Збирку Јоце Вујића (1863-1934) великопоседника, народног посланика, почасног члана Матице српске, библиофила, сакупљача и изучаваоца словенске старине, културних тековина Срба у Војводини и духовне баштине српског народа. Вујућ је један од најплеменитијих дароватеља српске културе, оснивач „Музеја Јоце Вујића“, првог српског приватног музеја у свом родном месту Сенти.

Овај великан српске културе, у великој мери заборављен, широм света је сакупљао српске драгоцености са жељом да не заврше по светским музејима, него у српским. Због тога му је, у писмима, Стојан Новаковић посебно изражавао захвалност и дивљење.

Збирку формира унук Јоце Вујића, Василије Винце Вујић, професор у пензији Земунске гимназије, оснивач Адлигата. За почетак формирања збирке Василије Вујић поклонио је Јоцине наочаре у оригиналној футроли, исте као на његовим портретима. Поклоњени су и предмети из Музеја Јоце Вујића и то: јелек (део женске ношње), веома богато украшен златносребрним везом, три маштовито украшена бокала за вино, са исписаним здравицама на српском језику, ручни рад Тоше Брановачког, познатог сенћанског учитеља који је учио и Стевана Сремца.

Поклоњене су и три вазе, са разним фигурама, како је сам Јоца забележио „врло успеле имитације римских оригинала" које је лично купио у Риму током посете једном музеју 1894. године.

Донацију чини већи број фотографија и документације, као и његов портрет - фитографија. У документацији се, између осталог, могу наћи писма Јована Сремца, старијег брата Стевана Сремца, као и потресно писмо Николе Стевановића, проте Саборне београдске цркве од 21.10.1906. године у којем угледни свештеник, отац петоро синова од којих је један на студијама у Русији преминуо, моли „доброг и правог Србина" да га спасе да, задужен због школовања деце и смрти сина, не остане без дома, те да му одређену своту новца позајми без камате. Оригинални путни лист Јоциног оца, Саве Вујића, угледног адвоката, који је издат 1849. године, посебан је раритет.

Галерија Матице српске је у великој мери основана даровима Јоце Вујића, док су нека од највреднијих дела Народног музеја Србије такође његов поклон, укључујући и познату Девојку у плавом Ђуре Јакшића и слике Константина Данила. Збирка старе и ретке књиге у Универзитетској библиотеци Светозар Марковић у великој мери је настала захваљјућу пријатељству Вујића са тадашњим управником, Урошем Џонићем, а у овој институцији могу се наћи многобројни рукописи, документа и писма везана за српску историју и културу у распону од XVII до XX века која је поклонио Вујић.

У једном писму Матици српској, Јоца Вујић је написао: „Радио сам, без великих претензија, из чисте љубави према својој раси и нацији, сакупљао сам културне споменике наше прошлости једино из душевне потребе и намеравао сам да тиме подстрекнем и млађи нараштај на љубав и интересовање према култури српског народа (...)"

„Ми смо најважније људе своје културе заборавили. Очување сећања - то је основна духовна потреба цивилизованог човека. Вујићу сви дугујемо поштовање, сећање и љубав", каже Виктор Лазић, председник Адлигата.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
20° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара