Беч: О односима дијаспоре и матице

Након летње паузе, традиционални Просвјетини сусрети и разговори су били посвећени теми "Матица и дијаспора–како даље?". Трибина је одржана 9. септембра у свечаној сали цркве св. Саве у Бечу а учесници, гости Просвјете, били су чланови тима Матице исељеника и Срба у региону, са седиштем у Београду.

Скуп је отворио отац Крстан Кнежевић, заменик владике аустријско-швајцарског Андреја, истичући значај међусобне сарадње Срба из расејања са својом матицом и похвалио постојање овакве институције која брине о Србима ван Србије, сазнајемо из Просвјете Аустрија.

Поздрављајући присутне, проф. Срђан Мијалковић је напоменуо да се и Матица исељеника и Срба у региону, као и Просвјета бави очувањем и неговањем српског језика, културе и традиције и да је потреба за заједничким деловањем и бољим повезивањем велика и важна. 

Проф. Светлана Матић, секретар Просвјете је присутнима представила госте, који су активно учествовали у дискусији, а то су били: Миодраг Јакшић, председник Матице, Гордана Влајић, програмски директор, Александра Радаковић, пословни секретар, Владимир Благојевић, саветник и Др Михаило Вукас, председник Скупштине.

Миодраг Јакшић се захвалио Просвјети и рекао да је њен рад цењен и запажен у Србији, па је природно да се са сусретима са дијаспором започело управо у Бечу, са Просвјетом као домаћином.

Он је истакао да је циљ оваквих разговора, који ће се након Беча наставити у Будимпешти, Стокхолму, Темишвару и другим европским градовима, да се однос државе Србије и дијаспоре поправи. Он је нагласио да је Матица отворена и вољна да промовише стваралаштво наших људи из расејања. Говорило се и о користима које ће имати сви будући чланови Матице, која настоји да буде сервис и место где ће наши људи из иностранства моћи да потраже помоћ у решавању многобројних недоумица, да се представе и осећају као код куће, кроз разне манифестације, изложбе, тематске скупове, промоције књига и друге активности.

Овом приликом су гости поклонили домаћинима 25 буквара за учење српског језика у Просвјетиној школи српског језика која започиње ову школску годину 1. октобра.

Међу публиком били су представници више српских организација, савеза и заједница, а проф. Мијалковић их је позвао да следе пример Матице и почну да подржавају Школу српског језика, која је намењена и деци из свих српских клубова и да је време да схвате да је та школа заједничка и на добробит свих Срба у Бечу и Аустрији.

Представници Матице и Просвјете су се и у недељу, након Литургије, обратили публици у Храму Светог Саве у Бечу, а делегација Матице исељеника и Просвјете примљена је и у Амбасади Србије у Бечу. Са Гораном Брадићем, првим саветником Амбасаде, вођен је добар разговор у коме је истакнуто да су питања очувања српског језика кључни за опстанак српског националног бића у Аустрији, а и у расејању уопште.

Закључено је да се почетак сарадње између Матице исељеника и Срба у региону и СПКД Просвјета и у будућности настави конкретним акцијама и заједничким пројектима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи