Биљана Реган обележила пет година рада

Баштинарка балканског фолклора Биљана Реган приредила је четвртог јуна у Силвер Спрингу, у Мериленду недалеко од Вашингтона, пријем и изложбу у част петогодишњице постојања колекције костима која носи њено име.

Године 2012, рођена Шапчанка Биљана Реган започела је прикупљање народне ношње и пратећих предмета са простора Балкана. Кроз пет година, постала је власница једне од највећих, а вероватно и највеће и најразноликије ризнице овакве врсте на америчком тлу. Многи су јој говорили да је могла да изабере и "неки јефтинији хоби", али она каже да је за њу баштињење фолклорне традиције Балкана више од хобија.

Потенцијал Биљанине колекције и рафинираног укуса препознале су релевантне институције домовине и Америке, међу којима су Амбасада Републике Србије, Конгресна библиотека и Амерички савет за међународно образовање.

Сарадњом са њима, али и самостално, реализовала је више десетина изложби, ревија и других догађаја. О успешности и квалитету рада Реганове сведочи и лична похвала Његове екселенције српског амбасадора у Америци Ђерђа Матковића.

Због свега тога, Биљана је одлучила да четвртог дана јуна, поводом обележавања пет година рада, отвори врата несвакидашњег "трезора", у којем између догађаја почивају многа блага, и угости оне са којима је до сада сарађивала, као и оне са којима ће тек сарађивати. Уједно, ово је била идеална прилика да она и њен супруг и мецена Џон Реган прославе исто толико година брака.

У пријатној атмосфери свог мерилендског дома, Биљана је званице послужила домаћом питом, коју је сама јутром направила, затим крофнама, али и српском кафом, ратлуком са орасима и бистром "шљивовицом".

Док су се гости частили, окруживали су их аутентични костими, украшени накитом и везом, огрнути јелецима и утегнути појасевима са копчама, те кошуље, сукње, капе, оглавља, мараме, кецеље, пешкири, чарапе, опанци, папуче, торбе, корпице, штапови, преслице, вретена, фруле, ћилими, ћупови, чутуре, чокањчићи, џезве, филџани и наравно неизоставне лутке, минијатурни модели јужнословенског фолклора.

Одушевљени посетиоци овог малог музеја су на једном месту видели реликвије култура са свих страна Србије и Балкана, и то у земљи која је многима од њих постала нови дом.

Сређујући утиске, Биљана открива да је то само део колекције и да вредно и беспрекидно ради на обједињавању музејске поставке која ће, како најављује, постати стална.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво