Hipokratija

Tema emisije glasi: Da li lekove kojima je istekao rok upotrebe treba baciti ili ih i još koju godinu koristiti

Gost emisije je gospođa dr Milica Prostran, dugogodišnja profesorka farmakologije na Medicinskom fakultetu u Beogradu.

Lekova koji zbog isteka roka trajanja odlaze u rastur, u Srbiji ima relativno malo, a najviše ih je u blizu dvesta zdravstvenih ustanova sa otprilike 40 000 bolesničkih kreveta, i u rafovima više od 3000 apoteka.
Razlog tome su stroga pravila njihove nabavke i potrošnje koja se odvijaju „dan za dan". Ipak, iako je na policama velikih apoteka i na bolesničkim odelenjeima malo lekova kojima se približava poslednji dan upotrebe i potom bukvalno bacanje u otpad, procenjuje se da ih u dobro čuvanim otpadnim skladištima ima preko 200 tona (najvećim delom, davno su pristigli kao donacija iz inostranstva) Uzgred, njihovo spaljivanje nije obavljeno, a moralo bi se obaviti u inostranstvu po ceni od 3 do 4 evra za svaki kilogram.

Ukoliko biste pak posle pregleda sopstvene kućne apoteke izdvojili lekove koje godinama držite, što se kaže „za svaki slučaj", iako im je davno prošao rok upotrebe, pred vama je više mogućnosti: baciti ih u ulični kontejner, što je lako izvodljivo ali nije u skladu s civilizovanim ponašanjem; odneti ih u obližnju apoteku i odložiti u njen kontejner namenjen toj svrsi, što je teško ili nikako izvodljivo, iako je u skladu s preporukama Mnistarstva zdravlja Repubike Srbije; zadržati ih u rezervi i dalje koristiti, što se ne preporučuje, ali i ne zabranjuje izričito.

O lekovima, njihovom stvaranju, proizvodnji, marketingu, korišćenju i mnogo čemu drugom, govoriće nam naša današnja gošća.

Emisiju priprema i vodi Momčilo B. Đorđević.

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи