Riznica

Balkan i Mediteran

"Nijedna Mediteranska periferija nije dovoljno udaljena da ne bi bila zapljusnuta ovim ogromnim talasom zajedničke kulture koja ostavlja uvek ponešto drugačije obrise na različitim obalama koje zapljuskuje. I tako prožet centrima čija je civilizacijska privlačna snaga racionalno teško objašnjiva, od Jerusalima i Aleksandrije, Carigrada, Soluna i Rima i velikim ostrvima od Kipra i Krita do Sicilije i Korzike koja su sama po sebi kulturno i istorijski bezvremeni mali Mediteranski mikrokosmosi, snažna i stalna povezanost dalekih periferija ovog živućeg kulturnog sveta predstavlja njegovu fascinantnu karakteristiku koja se najbolje razume na primerima koje Jelena Erdeljan obrađuje detaljno na stranicama ove knjige. Sveti Spiridon Kiparski i njegovo "putovanje" od jednog mirnog i uspavanog sela najvećeg ostrva Istočnog Mediterana do najstarije srpske crkve u Zemunu simbolišu vanvremenski i vanprostorni karakter verovanja, kao i potrebu čoveka da veruje i oseti bliskost sa snažnim i dobrim ljudima, čiji životi donose, uprkos stvarnosti, nadu u postojanje i nadmoć dobrog u svetu nestalnom poput plime i oseke večno pokretnog Mediteranskog giganta. Šabataj Sevi, taj novi mesija iz sedamnestog veka, uz pomoć koga Jelena Erdeljan ocrtava koncentrične krugove dugotrajnog jevrejskog Mediteranskog kulturnog i religijskog nasleđa koji su omogućili njegovu jedinstvenu pojavu, ukazuje na irelevantnost artificijelnih granica, vremenskih okvira i prostornih omeđavanja i na potrebu njihovog prevlađivanja kako bi se razumela svepovezanost Mediteranskog čoveka, bio on Balkanac, Kipranin, Sicilijanac, Španac..." (Prof. dr Vlada Stanković o knjizi Jelene Erdeljan "Balkan i Mediteran").

U ovonedeljnoj Riznici govorimo o Mediteranu koji nas ne samo okružuje, već o Mediteranu koji se prelama preko Balkana. Kojim putevima, kakvim i kojim istorijskim okolnostima je taj uticaj stizao do nas. Čućemo o svetiteljima koji su nam dospeli s mora, posebno, o Svetom Spiridonu Kiparskom i njegovom putu od mirnog i dalekog ostrva do najstarije srpske crkve u Zemunu, slušamo ko je bio Šabataj Sevi, njegovom dolasku u Ulcinj, kako je kula koju je Jelena Balšić podigla na Citadeli Staroga Grada dobila 1673. godine novog stanovnika-dizdara luke Aziza Mehmeta Efendiju, to jest, Šabat Sevija, jevrejskog harizmatskog samoproklamovanog mesiju koji je prešao u islam. Gošća emisije je prof. dr Jelena Erdeljan, prodekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i pisac knjige "Balkan i Mediteran"(Kulturni transfer i vizuelna kultura u srednjovekovno i rano moderno doba).

Autor i voditelj: Dušanka Zeković

Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво