Znakovi

Lana Vasiljević - „Silent talk/Nemi govor", Salon MSUB

Lana Vasiljević nastavlja da istražuje polje vizuelne percepcije i memorije i procese mentalne kontekstualizacije i rekontekstualizacije. U Salonu Muzeja savremene umetnosti ona se predstavila novim radovima na izložbi „Silent talk/Nemi govor".

Izložba je organizovana kao dijalektika haosa i reda - haosa onoga što svakodnevno (svesno/nesvesno) opažamo i reda koji stvara naš um. Geometrijskim slikama savršenog reda, poput kruga ili trougla, „suprostavljeni" su predmeti različitih izvorišta i ishodišta, koje tako predstavljene Lana Vasiljević tretira kao svojevrsnu „mapu uma".

 

Kako Marina Martić u pratećem tekstu za izložbu navodi, „Silent talk/Nemi govor predstavlja konzistentni narativ sastavljen od predmeta i reči kojima je autorka svojom intervencijom dala moć da govore o vremenu, prostoru, prolaznosti, melanholiji, čežnji, ali i beskrajnoj mogućnosti transformacije. Na taj način, neuhvatljivi elementi postaju deo lične kartografije [...] Osnovna geometrijska tela poput kruga, trougla i kvadrata koje umetnica formira govore o traženju harmonije između reda i haosa. Urezane reči koje se ponavljaju i ukrštaju na objektima, predstavljaju znake, putokaze, koji pozivaju na razmišljanje o dubljem značenju, o unutrašnjim stvarima."

Lana Vasiljević je diplomirala i magistrirala na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Od 1997. godine izlagala je grupno i samostalno u Beogradu, Njujorku, Parizu, Beču i Hagu. Dobitnica je nagrade 38. Oktobarskog salona za skulpturu 1997. godine, i priznanja „Grifon" za vizuelni identitet 2006. i 2010. godine, kao i nagrade 10. Bijenala akvarela Savremene galerije u Zrenjaninu.

Urednik i voditelj Znakova: Sava Ristović

 

 

 

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво