Autogram

Nojeva arka Bendžamina Britna

U današnjem Autogramu urednica Gorica Pilipović predstavlja fragment operskog rukopisa jednog od najznačajnijih autora tog žanra u HH veku - Bendžamina Britna. Biće to njegova jednočinka Nojeva arka.
 
Već krajem 40-ih godina Britn je učvrstio svoju reputaciju vodećeg britanskog operskog kompozitora zahvaljujući nekim značajnim i priznatim delima. Godine 1947. predložio je svom libretisti Eriku Krozijeru da napišu dečju operu zasnovanu na biblijskoj priči, ali je iz njihove saradnje proistekla samo kantata Sv. Nikola. Desetak godina kasnije Britn je dobio ponudu da napiše delo u čijem bi nastajanju i izvođenju učestvovala deca koja bi na taj način i učila o muzici. On je odmah iskoristio priliku za ideju koju je već imao i tako je nastala Nojeva arka, opera u jednom činu namenjena amaterima, posebno deci. Bazirana je na jednoj od tzv. česterskih misterija, crkvenih drama iz XV veka, i priča poznatu biblijsku priču o Noju, njegovoj arci i Potopu. Britn je naznačio da operu treba izvoditi u crkvama ili velikim dvoranama, nikako u pozorištu. 

Аутограм

Autor:
Ивана Комадина, Горица Пилиповић, Маја Чоловић Васић, Зорица Премате и Радош Митровић

У Аутограму представљамо значајна дела која најпотпуније рефлектују домете и уметничку личност неког аутора у појединим сегментима његовог опуса. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво