Solaris

Tema emisije: Astronomija i drevne građevine

Sagovornik: prof. dr Dragan Gajić, Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Nišu.

Mnoga zapažanja o nebeskim pojavama i njihovoj pravilnosti sežu do u sam osvit zabeležene istorije čovečanstva. Postoje brojna svedočanstva i arheološki nalazi o tome da su mnogi od najranijih monumentalnih graditeljskih poduhvata širom sveta bili delikatno usklađeni sa cikličnim kretanjima nebeskih tela. Među najpoznatijim drevnim građevinama čija se prostorna orijentacija često dovodi u vezu sa pomenutim kretanjima svakako su velike piramide u Egiptu i megalitski spomenici u Evropi.

Sposobnosti posmatranja, beleženja, a donekle i predviđanja astronomskih fenomena, od pamtiveka su igrale izuzetno značajnu ulogu u razvoju civilizacije i susreću se na svim nastanjenim kontinentima i u gotovo svim kulturama. Iako je za veliki broj ljudi, usled efekata urbanizacije, neposredan dodir sa nebeskim svodom danas umnogome iščezao iz svakodnevice, što svakako nije lišeno paradoksa, savremeni razvoj nauke omogućuje nam da naše iskonsko traganje za povezanošću između nas samih, našeg života i onoga što vidimo na nebu sagledamo u svetlu činjenice da smo ponikli na jednoj planeti koja je delić veličanstvene i uzbudljive Vasione, kao i da je gostoljibivost naše planete prema životu, kroz složeni splet činilaca, uslovljena raznolikim procesima koji se odigravaju u našem bližem ili daljem kosmičkom okruženju.

Razgovor je prvi put emitovan 19. marta 2017.

Muzički urednik: Ivana Đorđević
Ton-majstor: Nenad Đorđević
Autor emisije: Srđa Janković

Соларис

Autor:
Срђа Јанковић

Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво