Solaris

Tema emisije: Nivoi prirodne selekcije u evoluciji, a sagovornica: doc. dr Eva Kamerer, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu

Kao što je poznato, izvorna Darvinova i Volasova teorija evolucije bila je usredsređena na postanak vrsta putem prirodne selekcije koja je na delu između organizama. Dugo je u nauci vladalo gledište da je to jedini nivo na kojem se prirodna selekcija odigrava i da se celokupna evolucija živog sveta, barem u principu, može objasniti na taj način.

Danas, međutim, mnogi evolucioni biolozi uvažavaju mogućnost da prirodna selekcija postoji među odgovarajućim jedinicama na svim nivoima biološke organizacije - počev od genâ, ćelija i ćelijskih loza, koji su ispod nivoa organizma, pa sve do dema, samih vrsta, kladističkih grupa ili pak viših taksona, koji leže iznad tog nivoa. Možda najlepše napisanu i najjezgrovitiju biološko-filozofsku raspravu o ulogama i značaju pomenutih različitih nivoa prirodne selekcije ponudio je Stiven Džej Guld u svom poznatom eseju „Guliverova dalja putovanja" iz 1998. godine.

U saglasnosti sa Guldovim gledištem, poslednjih decenija sve više naučnih radova govori u prilog tome da su višestruki, hijerarhijski poređani nivoi prirodne selekcije neophodan deo proširene sinteze evolucione teorije koja lagano stasava ka višeznačnom i sveobuhvatnom objašnjavanju procesa koji omogućuju i uslovljavaju promene i preobražaje živih bića u prirodi.

Razgovor je prvi put emitovan 12. marta 2017. godine.

Muzički urednik: Ivana Đorđević
Ton-majstor: Goran Ivković
Autor emisije: Srđa Janković

 

Соларис

Autor:
Срђа Јанковић

Емисија је посвећена темама из области природних наука које обухватају како базична, тако и примењена научна истраживања, са посебним освртом на научни метод, историју и филозофију науке, као и различите аспекте односа науке и друштва. Посебна пажња се поклања појашњењу и истицању кључних појмова и концепата од суштинског значаја за разумевање путева и процеса који воде ка научном сазнању. Саговорници у емисији обухватају научнике који се баве истраживањима из различитих области, од носилаца врхунских резултата и признања до оних који се налазе на почетку свог научног трагања, али и припаднике разноврсних професија који су у прилици да понуде релевантна мишљења о одговарајућим аспектима научних подухвата и науке у целини. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво