Riznica

Istorijska geografija srpskih zemalja od 6. do 16. veka

"Prema podacima koje iznosi Konstantin Porfirogenit u Spisu o narodima, Srbi žive u Paganiji, od Cetine do Neretve, a od Neretve do Dubrovnika žive Zahumljani, koji su takođe Srbi. A Srbi su i Travunjani i Konavljani koji žive na prostoru između Dubrovnika i Kotora. Južnije od njih, pa prema kastelima Drača (Bar, Ulcinj, Lješ) nalaze se Dukljani za koje se izričito ne kaže da su Srbi. Duklja, Travunija, Konavli i Zahumlje graničili su se na planinskim stranama sa Srbijom, u kojoj svakako žive Srbi. Bosna je u to doba (10. vek) ulazila u sastav Srbije, ali je već bila poznata po svom imenu. Iz izlaganja cara-pisca, uočljiva je regionalna podvojenost, ali i pripadnost srpskom narodu, koji, posmatran kao celina, zaista drži i naseljava znatan deo Balkana. Kroz formiranje naselja i najranijih država, na ovim prostorima se učvršćivala srpska vlast", zapisuje naš današnji sagovornik.

Gost ovonedeljne Riznice je profesor dr Siniša Mišić sa Filozofskog fakulteta u Beogradu, Odeljenje za istoriju, šef Katedre za Istoriju srpskog naroda u srednjem veku sa istorijskom geografijom i staroslovenskim jezikom.

Slika na naslovnoj strani: Konstantin VII Porfirogenit  

Autor i voditelj emisije je Dušanka Zeković.

Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи