Riznica

Milunka Savić - ordenje i ožiljci

 

Heroina Oslobodilačkih ratova 1912-1918, Milunka Savić, rođena je u planinskom zaseoku Koprivnici, opština Raška, kako stoji u crkvenim knjigama, 28. juna 1892, a krštenje je obavljeno iste godine u crkvi Uspenja presvete Bogorodici u Jošaničkoj banji.

Detinjstvo provodi u skromnoj porodici, uz oca, majku, dve sestre i jednog brata, a težak seoski život obeležiće njeno odrastanje i devojaštvo. Kao najstarije dete, kao da je od početka ponela sav teret sirotinjskog života - kažu da kad bi išla u nadnicu, ni jedan muškarac joj nije bio ravan, pa su je svi rado uzimali u najam, i seljaci i gospoda.
Izbijanjem Prvog balkanskog rata 1912, Milunka, poznata kao pravdoljubiva i retko hrabra, odmah se prijavljuje kao dobrovoljac, prerušena u muškarca. Ratovala je sledećih šest godina, a za ispoljenu hrabrost u ratnim dejstvima odlikovana je najvećim domaćim i stranim odlikovanjima, ukupno sedam: Ordenom "Karađorđeve zvezde", dva ordena "Legije časti" (oficir i vitez), dva ordena "Miloš Obilić", francuskim "Ratnim krstom sa palminom granom", "Albanskom spomenicom", "Spomenicom Prvog svetskog rata", "Spomenicom balkanskih ratova".
Milunka Savić je u ratovima ranjena četiri puta ali rane i ožiljci tek će stizati u miru. Najodlikovanija žena - ratnica, vitez Legije časti, upokojila se 5. oktobra 1973. u Beogradu.

O životu ove jedinstvene heroine, govori Milan Bogojević, autor knjige "Milunka Savić - ordenje i ožiljci".

Autor i voditelj emisije je Dušanka Zeković.

Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво