Doživeti stotu

Kako žive stanari Gerontološkog centra Beograd na „Bežanijskoj kosi“ i koliko država brine o njima? Odgovore ćemo potražiti od ministra za rad i socijalnu politiku Zorana Đorđevića koji je nedavno obišao korisnike u toj ustanovi. O uslovima smeštaja i kvalitetu usluga govoriće i korisnici.

A kako treće doba provode Leskovčani u Ustanovi za odrasle i starije u gradu na Veternici? U toj ustanovi živi 180  ljudi, a za pet i po decenija  koliko  postoji, znatno je unapređen kvalitet usluga i pristup korisnicima o kojima brine  75  zaposlenih. Stanari ovog doma ne kriju zadovoljstvo što starost provode okruženi ljubavlju i pažnjom. Socijalni radnik Jagoda Sojiljković i psiholog Maša Stamenković tvrde da život u poznijim godinama može da bude bezbrižan i lep i u domu za stare. Na to će ukazati i stanari doma, Leskovčani Stanko Novković i Stanojka Mitrović.

Nedavno je u SANU održan Međunarodni naučni skup „Stotinu godina od rođenja akademika Rajka Tomovića - tamo gde se sastaju inženjering i priroda". O postignućima u biotehnici, upravljanju pokretima ekstremiteta kod pacijenata sa povredama i paralizom i o značaju Tomovićeve bioničke šake, poznatije kao  „Beogradska", razgovaraćemo sa akademikom Dejanom Popovićem, članom Odeljenja tehničkih nauka u SANU.

Minute za dobru knjigu rezervisali smo za naslov Borisa Subašića „Putnik po Svetoj gori" u kojem autor otkriva blago atonskog podneblja, njegovu istoriju i predanja.

Urednik i voditelj Marina Stojadinović.

Muzički urednik Dragan Dimić.

Radio Beograd Jedan, 9:05.

Naslovna stranica  - Maša Stamenković i Jagoda Stojiljković (Foto/M. Stojadinović)

Доживети стоту

Autor:
Марина Стојадиновић

Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи