Kojekuda

U emisiji „Kojekuda“, ove nedelje, priča o tamburici, tamburašima, tamburaškim orkestrima i muzici - simbolima Vojvodine i Panonije.

Ima ih i drugde, naravno, ali gde god da su ili gde god da ih slušate, sitan, karakterističan zvuk, koji s razlogom zovu vezom, uvek prvo budi ovu sliku - ravno i široko, dokle seže pogled; plavo, žuto, zeleno; zemljano, poorano, niklo, pokošeno, ovršeno; mirno, sporo, tiho - spolja, ali iznutra napregnuto, vibrirajući od strasti, i ljubavne, i tugovne... Znamo, znamo da se ne kaže tako, ali, što bi stihom kazao Mika Antić:

"Takav sam, eto. Šašav.

Zar sam kriv što sam rođen

u kraju gde ima milion

tambura i jorgovana?"


O magiji i moći tambura, Mirjani Nikić i Elizabeti Arsenović pričao je Zoran Mulić, redovni profesor na Novosadskoj muzičkoj akademiji, nagrađivani kompozitor, aranžer, ali i dugogodišnji šef-dirigent Velikog tamburaškog orkestra Radio-televizije Novog Sada.

Fotografija sa naslovne strane: Osam tamburaša-Janika Balaž i Tamburaški orkestar
 

 

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво