Repriza

''Derviš i smrt''

Slikar Saša Marjanović priča o svom prvom susretu sa romanom ''Derviš i smrt'' Meše Selimovića, koji se dogodio dok je bio srednjoškolac, i o kasnijim čitanjima i doživljajima ovog dela. Roman ''Derviš i smrt'' objavljen je 1966. godine. Po mnogima to je jedan od najlepših romana srpske književnosti. Pisan u prvom licu, pri čemu do izražaja dolazi ispovedni ton, jezikom koji je podjednako apstraktan i čulan, ovaj roman u svojim najboljim delovima donosi kristalizovanu životnu mudrost, i zadire u dubinske slojeve čovekove duše.

''Ja sam htio da napišem roman o ljubavi, roman o tragediji čovjeka koji je toliko indoktriniran da dogma kojoj služi postane suština njegova života: promašio je ljubav, promašiće i život.'' Ovo je povodom romana ''Derviš i smrt'' zapisao Meša Selimović (1910-1982) u knjizi pod nazivom ''Sjećanja''. Priča o dervišu Ahmedu Nurudinu jeste priča o čoveku koji se našao na životnoj raskrsnici, na kojoj su se ukrstile dogma i život, vera i sumnja, pojedinac i vlast, milost i želja za osvetom... Ova knjiga nastala je iz dubinske unutrašnje potrebe njenog autora da progovori nešto i o svom ličnom bolu i gubitku, o tragičnoj smrti brata koji je streljan na samom kraju Drugog svetskog rata, ali je to lično iskustvo pretvoreno u umetničko delo koje ima univerzalni karakter.

Saša Marjanović govori o tome šta mu je najizazovnije u knjizi ''Derviš i smrt'', o likovima ovog romana, kao i o tome šta mu kao slikaru znači susret sa ovim delom Meše Selimovića.

Autor i voditelj emisije: Vojislav Karanović.

Моја књига

Autor:
Војислав Карановић

Емисија о књигама и читању, о књижевности, уметности и стваралаштву. Гости су људи различитих интересовања, различитих занимања и професија. Сваки саговорник издваја књигу коју воли, ону која му је посебно значајна и за коју може да каже: ово је моја књига. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво